Top

BLOG - ČLÁNOK

Údržba domčeka pre vaše auto

23. 7. 2019 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Údržba domčeka pre vaše auto

Vo svojom obydlí trávite za bežných okolností azda väčšinu času, a pravidelne ho upratujete, zveľaďujete a opravujete prípadné „muchy“. Na obydlie auta však ľudia nezriedka zabúdajú, ba čo viac, garáž sa stáva akousi „odkladacou skriňou“ pre všetko a zároveň pre nič, vládne tam chaos, neporiadok a nesystémovosť. Zabúda sa na to, že aj garáž potrebuje určitý servis, aby sa potom nestalo, že to, čo malo fungovať desaťročia, zlyhá už po pár rokoch.

Garáž vášho auta si preto zaslúži vašu plnú pozornosť aspoň raz za čas, ideálne dvakrát do roka, ale postačí aj raz ročne. Skvelým obdobím na kompletnú údržbu garáže je jar, čiže po zime, a jeseň, teda po lete.

Udržiavajte poriadok priebežne

Odporúčame garáž už na začiatku jej existencie zariadiť systematicky, tak aby každá vec mala svoje nemenné miesto. Primárne by mala slúžiť pre auto a príslušenstvo, ale ak si nájdete systém, zmestia sa tam aj iné veci, ako je náradie, záhradná technika a podobne. V tomto vám možno pomôže náš nedávny článok o problematike zariaďovania malej garáže. Možno prídete na to, že máte oveľa viac miesta v garáži, než ste si mysleli.

Ale späť k uprataniu garáže. Ak na poriadok myslíte priebežne, nebudete mať veľa práce. Pointa je odstrániť veci, ktoré už nepotrebujete, tie, ktoré sa zvyknú či už počas letnej alebo zimnej sezóny, nahromadiť. Veci, ktoré používate príležitostne, skontrolujte a uložte tam, kam patria. V garáži nesmiete mať nič, čo by mohlo auto pri cúvaní alebo parkovaní poškodiť. Pozor na predmety uložené na vyšších miestach. Ak máte úložný priestor aj na strope, skontrolujte jeho stav, aby sa nestalo, že sa niektoré škatule uvoľnia a spadnú na vaše auto.

Veľmi dôležité je čistenie garáže. Zametanie a pravidelné vytieranie podlahy od dažďovej vody, snehu a zvyškov pohonných hmôt sú vcelku bežné veci a mali by ste ich skutočne robiť pravidelne, nie len sezónne. Zamerajte sa však aj na menej frekventované kúty, na žľaby a vetracie mriežky, skontrolujte stav vzduchotechniky, vyčistite alebo vymeňte filtre. V odtokových žľaboch zvykne byť nános vonkajšej špiny, lístie a kamienky. Taktiež nezabúdajte na okná, ak na garáži sú. Veľmi dôležité sú tesnenia okien, ktoré treba vyčistiť, aby okná naďalej dokonale držali a nehrozilo riziko vlámania zlodejov.

Pravidelne servisujte garážovú bránu

Azda najpodstatnejším bodom je kontrola, v akom stave je po zime alebo po lete garážová brána. Tá je pre bezpečnosť vášho majetku a auta kľúčová. Sekciové brány, rolovacie garážové brány aj krídlové brány majú pánty, koľajnice a tesnenia, ktoré treba vyčistiť a skontrolovať, v prípade automatizovaného pohonu samozrejme skontrolujte aj motor. Diaľkové ovládanie skontrolujte taktiež a slabé baterky vymeňte za nové.

Ak si nie ste istí, či brána funguje tak, ako má, obráťte sa radšej na odborníkov. Určite sa všetci zhodneme na tom, že garážová brána je nemalou investíciou a amatérskym zásahom ju môžete nechtiac ešte väčšmi poškodiť.