Top

Sekciové garážové brány

Sekciové brány dlhodobo patria
k najobľúbenejším produktom v tomto segmente. Popularitu si získali najmä vďaka tomu, že:

 • spôsob ich zhotovenia umožňuje maximálne využiť priestor vo vnútri garáže aj priestor príjazdovej cesty.
 • majú širokú ponuku povrchovej úpravy, ktorá umožňuje vytvárať jedinečné a inovatívne riešenia.
 • dajú sa prispôsobovať rôznym typom garáží a ich otvorom.
 • sú vhodné aj pre dvojgaráže.
 • ich vysoký štandard zhotovenia zaručuje maximálnu bezpečnosť,
  majú pohodlné ovládanie a vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti.
 • zabezpečia nízku hlučnosť.

Garážová brána podčiarkuje jedinečnosť vášho domova. Jej dizajn je preto popri kvalitnom vyhotovení a dlhej životnosti ďalším dôležitým prvkom, na ktorý kladieme dôraz. K bránam ponúkame rozsiahly sortiment doplnkov a príslušenstva, ktoré zvyšujú užívateľský komfort a uspokoja potreby takmer každého zákazníka.

Garážové brány Lamelland prešli počas výroby niekoľkými konštrukčnými vylepšeniami. V súčasnosti predstavujú špičkový výrobok v oblasti kvality, bezpečnosti a dizajnu, ktorý predstavuje vynikajúce riešenia pre vašu garáž.

kovanie

Konštrukcia brány je zhotovená z galvanizovanej ocele povrchovo upravenej pozinkovaním. Hmotnosť brány je nadľahčovaná pružinou, preto ani ručné ovládanie nevyžaduje nadmernú fyzickú námahu. Všetky brány majú integrovanú poistku proti pádu brány v prípade pretrhnutia pružiny.

Panely (sekcie), sú vzájomne spojené oceľovými pántami. Tvar ukončenia panela bol vyvinutý s ohľadom na maximálnu bezpečnosť proti privretiu prstov a poškodeniu jeho povrchu pri pohybe. Pri výrobe našich brán používame panely s výškou 500 a 610 mm a s hrúbkou 40 mm s optimálnou ochranou proti úniku tepla. Povrch tvorí galvanizovaný plech o hrúbke 0,45 mm s poplastovaných povrchom. Vnútro panela je vyplnené tvrdenou polyuretánovou penou. Súčiniteľ prechodu tepla U = 0,51 W/(m2K).

Dizajn panela si možno vybrať z piatich typov.

Tesnenie po celom obvode garážovej brány zabezpečujú horné a bočné tesnenia spolu s trojbodovým spodným tesnením, ktoré dokonale prilieha k podlahe. Podlahové tesnenie je jedna z najnamáhanejších častí brán – preto používame tie najkvalitnejšie komponenty renomovaných značiek. Kvalitný gumový profil je zárukou vysokej životnosti a priľnavosti.

Napriek tomu, že nemáte ideálne pripravený stavebný otvor, s rozšírenou ponukou kovaní možno naše brány namontovať takmer do každého stavebného otvoru. Prekážkou nie je ani chýbajúce nadpražie alebo bočné ostenia. Nevýhodou použitia iného ako štandardného kovania je však vyššia obstarávacia cena brány. Pre výber typu kovania je rozhodujúca výška nadpražia (VN) a šírka bočných ostení (PO, ĽO) stavebného otvoru.

Zameranie brány

VN – výška nadpražia
ŠSO – šírka stavebného otvoru
VSO – výška stavebného otvoru
ĽO – ľavé ostenie (min. 100 mm)
PO – pravné ostenie (min. 100 mm)
ZHS – zastavaná hĺbka stropu (hĺbka garáže)

Kovanie ŠTANDARD – systém s pružinami vpredu

VN – výška nadpražia
ručne ovládané brány min. 200 mm
automaticky ovládané brány min. 200 mm
PO. ĽO – pravé ostenie, ľavé ostenie
ručne ovládané brány min. 100 mm
automaticky y ovládané brány min. 100 mm

Kovanie PREGO – pre nízke nadpražia s pružinami vzadu

VN – výška nadpražia
ručne ovládané brány min. 70 mm
automaticky ovládané brány min. 120 mm
PO. ĽO – pravé ostenie, ľavé ostenie
ručne ovládané brány min. 100 mm
automaticky y ovládané brány min. 100 mm

Kovanie TUNEL* – pre otvory bez nadpražia a bez bočných ostení

VN – výška nadpražia
ručne ovládané brány 0 mm
automaticky ovládané brány min. 40 mm (potrebnú výšku nadpražia vytvoríme dodaným komponentom)
PO. ĽO – pravé ostenie, ľavé ostenie
ručne ovládané brány 0 mm
automaticky y ovládané brány min 0 mm

*Maximálna šírka brány pri tomto type kovania je 5000 mm

Kovanie BUNKER* – pre otvory s nadpražím bez ostenia

VN – výška nadpražia
ručne ovládané brány min. 70 mm
automaticky ovládané brány min. 120 mm
PO. ĽO – pravé ostenie, ľavé ostenie
ručne ovládané brány 0 mm automaticky y ovládané brány min 0 mm

*Maximálna šírka brány pri tomto type kovania je 5000 mm

Kovanie KARA* – zvýšené kovanie pre otvory s výškou nadpražia 350 mm a viac

VN – výška nadpražia
ručne ovládané brány 350 mm a viac
automaticky ovládané brány 350 mm a viac
PO. ĽO – pravé ostenie, ľavé ostenie
ručne ovládané brány min. 100 mm
automaticky y ovládané brány min.
100 mm

*Pri tomto type kovanie nie je možné osadiť do brány prechodové dvere

Bránu vyrobíme na mieru podľa rozmerov zameraných na mieste montáže. V praxi to znamená, že nemusíte prácne prispôsobovať stavebný otvor rozmeru hotovej brány.

Maximálna šírka brány pre privátny sektor je 5,5 m. Pri neštandardnom typy kovania BUNKER a TUNEL je maximálna šírka brány 5000 mm. Počet a skladba panelov sa určuje podľa výšky stavebného otvoru.

Pre privátne brány je výška limitovaná do 3000 mm.

Pri bránach so šírkou 4000 mm a viac sa panely zpevňujú vystužovacími OMEGA profilmi. OMEGA profil zabraňuje prehýbaniu panela v dôsledku vlastnej hmotnosti a tým zabezpečuje plynulý chod brány. Počet použitých vystužovacích profilov sa závisí od šírky garážovej brány.

Príprava stavebného otvoru je veľmi dôležitým krokom pred montážou novej brány. Od správnej prípravy stavebného otvoru závisí rýchlosť a kvalita montáže, ako aj následné bezproblémové fungovanie brány preto jej treba venovať maximálnu pozornosť. Naši technici vám pri zameraní poskytnú všetky potrebné informácie a pomôžu nájsť najvhodnejšie a cenovo najvýhodnejšie riešenie.

Požiadavky na pripravenosť stavebného otvoru pred montážou brány:

 • Hotový začistený stavebný otvor s pravými uhlami (odchýlky a nerovnosti max. 5mm/m)
 • Hotová dokončená podlaha (určená finálna výška podlahy)
 • v mieste predpokladaného umiestnenia motora pripevnená zásuvka 230 V/ 50 Hz/6A (len pri elektrickom pohone, miesto pre umiestnenie zásuvky určí technik pri zameraní)
 • v manipulačnom priestore sa nesmú nachádzať žiadne prekážky, ktoré by znemožňovali montáž alebo chod brány

Samotná montáž brány sa robí pomocou hmoždiniek a skrutiek do muriva alebo pripravenej konštrukcie.

Presvetľovacie okienka

Do sekciových brán je možné osadiť presvetľovacie okienka rôznych tvarov a farieb, alebo dokonca použiť namiesto klasického panela presklený. Rámiky okienok sú vyrobené z odolného PVC s hladkým povrchom alebo so štruktúrovaným povrchom, tzv. woodgrain. Finančne náročnejšou, ale dizajnovo luxusnejšou variantou sú inoxové rámiky. Farba rámikov sa väčšinou volí podľa farby panela. V prípade neštandardných imitácii dreva je možné nastriekať rámik do RAL farby v podobnom odtieni.

Inoxové dvojsklo

Rámik so štruktúrovaným povrchom, tzv. woodgrain

Rámiky z PVC s hladkým povrchom

Vetracie mriežky

Vetracie mriežky sa osádzajú väčšinou do spodného panela brány a umožňujú vetranie priestoru garáže. Často sa využívajú najmä v podzemných garážach bytových domov, kde nie je možné použiť iný spôsob odvetrávania.

Integrované vstupné dvere

Integrované dvere sú súčasťou brány a umožňujú vstup do garáže bez jej celkového otvárania. Ich používaním ušetríte čas a náklady na energie. Výhody prechodových dverí oceníte aj vtedy, ak potrebujete často garáž otvárať, napr. ak v nej máte uložené bicykle, záhradné náradie, detský kočiar a pod. Súčasťou dverí je kovanie kľučka/kľučka so zámkom. Pri motoricky ovládanej bráne sú dvere automaticky dodávané s istiacim spínačom, ktorý zabraňuje pohybu brány, ak sú prechodové dvere otvorené a tým aj jej vážnemu poškodeniu.

Vnútorný rozmer prechodových dverí je 800 x 1900 mm. Z dôvodu zachovania prevnosti brány odporúčame osádzať dvere do brán s min. výškou 2200 mm a max. šírkou 4000 mm. Pri umiestnení dverí treba dodržiavať podmienku vzdialeností dverí od bočného okraja brány min. 500 mm.

V ponuke máme dva druhy prechodových dverí. Typ ALTO s prahom s výškou 90 mm a typ BASSO so zníženým prahom len 30 mm, ktorý zároveň umožňuje bezbariérový vstup do domu. Do tohto typu dverí je možné použiť aj panikový zámok.

Rám prechodových dverí ALTO dodávame štandardne v bielej a striebornej farbe, pri zníženom prahu BASSO je štandard čierna farba. Za príplatok môže byť povrchovo upravený nástrekom do RAL alebo kašírovaný.

Pri bránach s kazetovým vzorom je potrebné konzultovať vhodnosť umiestnenia dverí s výrobcom. Do brán so zvýšeným kovaním nie je možné dvere osadiť.

Brána s prechod. dverami BASSO

Brána s prechod. dverami ALTO

Vonkajšia uzamykateľná kľučka s guľou – chróm (použitie pre ručne ovládaných bránach)

Zapustený zámok – čierny
Zapustený zámok – strieborný
Vnútorná blokovacia zarážka (pre garáže s alternatívnym vstupom)

Mechanická prevodovka s reťazou (použitie pre ručne ovládaných bránach)

Sekciové brány sa dodávajú s komfortným automatickým pohonom alebo na manuálne ovládanie. V prípade automaticky ovládaných brán motor zároveň slúži ako poistka proti vytiahnutiu brány. Bránu na ručné ovládanie je potrebné zaistiť proti nadvihnutiu vnútornou blokovacou zarážkou alebo doplniť uzamykateľným zámkom. Ak do garáže nie je iný alternatívny vchod, je potrebné použiť vonkajší núdzový odblok motora pre prípad výpadku el. energie.

Pohodlné ovládanie našich brán je zabezpečené pohonmi zn. Somfy alebo zn. Erte.

Francúzska spoločnosť Somfy je už 45 rokov najväčším svetovým výrobcom a dodávateľom riadenia a pohonov pre garážové brány, markízy, žalúzie a rolety. Jej výrobky patria dlhodobo medzi jedny z najlepších systémov automatického ovládania na trhu.

Pohonné jednotky sú vybavené bezpečnostným vypínačom proti preťaženiu, ktorý pri náraze na prekážku nadvihne bránu približne o 10 cm. Automatické brány je možné doplniť fotobunkami, ktoré zabraňujú jej zatvoreniu, ak sa v dráhe zatvárania brány nachádza prekážka. Všetky motory Somfy sú dodávané s remeňovou dráhou a vyznačujú sa tichým chodom, jednoduchou inštaláciou a intuitívnym ovládaním. Pohony Somfy možno pripojiť k rôznym „inteligentným“ systémom riadenia domácností a doplniť o rozsiahle príslušenstvo. Na možnosť použitia jednotlivých typov pohonov sa informujete u predajcu. Štandardne dodávame ku každej automatickej bráne 2 ks diaľkového ovládania, v prípade požiadavky sa dá doobjednať diaľkové ovládanie naviac.

Cenovo dostupnejšou variantov sú rovnako kvalitné pohony zn. Erte. Ponúkame variantu s reťazovou aj remeňovou dráhou. Remeňovú dráhu odporúčame pre jej tichý chod zvoliť v prípade, ak je garáž v blízkosti obytnej časti stavby. K pohonom zn. Erte sú štandardne dodávané 2 ks 3-kanálového diaľkového ovládania.

Prednosti pohonov garážových brán:

 • extrémne tichý chod
 • dlhá životnosť
 • núdzový odblok – je možné odblokovať a zablokovať v každej pozícii vrát
 • bezúdržbový systém
 • diaľkové ovládanie s frekvenciou FM 868,8 MHz pre kvalitnejší príjem a vysoko bezpečný prenos
 • diaľkový ovládač v nerezovom plášti
 • reverz pri nabehnutí na prekážku
 • samosvorný motor, prídavné uzamykanie garáže nie je nutné
 • automatické osvetlenie garáže

Motor ERTE

Motor SOMFY

Automatické príslušenstvo

Podľa potreby je možné dodať k motorom špeciálne príslušenstvo, napr. tlačidlový ovládač na kľúč, klávesnicový ovládač, externý prijímač a pod. Máte záujem o konkrétne bezpečnostné prvky? Neváhajte a spýtajte sa našich predajcov na ďalšie možnosti doplnkov z ponuky. Pokúsime sa vyriešiť všetky vaše požiadavky k úplnej spokojnosti.

GSM modul pre ovládanie brány mob. telefónom
Biometrický snímač pre ovládanie brány zosnímaním prsta

Ovládanie brány smartfónom (len adrodid- verzia 4.0 a vyššie)

Tlačidlový interiérový ovládač

Externý prijímač RTS

Bezdrôtová klávesnica

Drôtová klávesnica

Kľúčový spínač dvojpolohový podomietkový

Kľúčový spínač dvojpolohový nadmietkový

Núdzový odblok motora

Infrazávora (fotobunky)

Typy panelov

Dizajn garážovej brány dotvára celkový dojem zo stavby. Je preto dôležité venovať jeho výberu dostatočný priestor. V ponuke máme panely s hladkým povrchom aj s povrchom woodgrain – štruktúrovaný povrch. O dostupných možnostiach povrchu panelov sa informujte u svojho predajcu.

Brána s panelom CLASSIC

Hladký panel bez drážok je elegantná a nadčasová klasika. Vynikne rovnako v RAL farbe ako aj pri bránach v imitáciách dreva.

Brána s polovičným prelisom – FINAL

Panel s polovičným prelisom sa hodí do každej stavby. Skvele zvýrazní moderný vzhľad a umožní vyniknúť jedinečnosti objektu.

Brána s panelom ACTUAL

Lamelový vzor panela je univerzálne použiteľný, svojím vzhľadom pripomína vzhľad rolovacích brán.

Brána s panelom RUSTICAL

Panel s mikrodrážkou je predstaviteľom nového kreatívneho dizajnu. Dokonale ladí s najnovšími trendmi a dopĺňa prvky modernej architektúry.

Brána s panelom LUXURY

Pre milovníkov romantiky je dobrou voľbou kazetový panel. Výborne podčiarkne a umocní klasický vzhľad stavieb realizovaných v rustikálnom štýle.

Farby panelov

Dávate prednosť klasike alebo túžite po zmene? Aby sme vyšli v ústrety požiadavke zákazníkov o čo najkratšie dodacie termíny dodania brán, ponúkame štandardné farby, kde sú termíny dodania výrazne kratšie vzhľadom na vlastné skladové zásoby.
Nebojte sa rozhodnúť ani pre netradičnú farebnú úpravu brány. Pri výbere neštandardnej farby treba počitať s dlhšou dodacou dobou a tiež s vyššou obstarávacou cenou takejto brány.
V odtieňoch sa nemusíte obmedzovať a môžete si vybrať ľubovoľnú farbu z palety RAL. Bránu z hladkých panelov si môžete objednať s renolitovou fóliou v imitácii dreva podľa vlastného výberu. Nenašli ste požadovaný odtieň? Ak viete číslo fólie, o ktorú máte záujem, pokúsime sa vám dodať bránu v tomto alebo podobnom dekore. Prostredníctvom nášho dizajnéra garážových brán si môžete nakresliť svoju vysnívanú bránu priamo na modelovom dome.

Panel CLASSIC – základné farby


RAL 7016

RAL 9007

Biela RAL 9016

Čerešňa

Mahagón

Tmavý orech

Zlatý dub

Panel LUXURY – základné farby


LUXURY 9006

Biela

Antracit

Panel FINAL – základné farby


Biela

Tmavý orech

Zlatý dub

Panel ACTUAL – základné farby


Biela

Mahagón

RAL 8014

Zlatý dub

Panel RUSTICAL – základné farby


Biela

Zlatý dub

 • výroba na mieru – nie je potrebná úprava stavebného otvoru
 • spoľahlivosť, bezpečnosť
 • výborné tepelno-izolačné vlastnosti
 • komfort ovládania – torzná pružina vyvažuje hmotnosť brány
 • podlahové tesnenie – 3-bodové tesnenie, vysoká životnosť gumového profilu
 • kľučka – pre otváranie brány bez pohonu
 • odblok – pre núdzové otvorenie pri výpadku prúdu
 • dôraz na estetické riešenie

Požiadavky na bežnú údržbu sekciovej brány Lamelland sú minimálne vzhľadom na kvalitu použitých komponentov. Je potrebné zachovanie čistoty v priestore brány, vodiacich líšt a pod bránou. Rozsiahlejšiu údržbu a servis vykonáva dodávateľ alebo odborná montážna firma v rámci záručného a pozáručného servisu.