Top

BLOG - ČLÁNOK

Malá garáž? Takto ušetríte priestor

15. 5. 2019 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Malá garáž? Takto ušetríte priestor

Mať konečne k dispozícii garáž je splneným snom motoristov aj domácich kutilov. Niekedy však skrátka nie je možnosť postaviť si, alebo kúpiť dostatočne veľký priestor na tento účel a vy zrazu zisťujete, že doň len tak-tak napracete samotné auto. Ako sa vysporiadať s naozaj malou garážou, ak máte toho viac, čo by ste si radi odložili?

Existujú predpisy pre minimálne rozmery garáže, ktoré závisia od veľkosti auta. Napríklad ak máte malé auto, minimálna šírka garáže je 2,7 metra, a dĺžka asi 5,3 metra. Tu sa už ráta s potrebným odstupom od dverí vodiča, spolusediaceho a rezervou vpredu aj vzadu. Ak teda máte auto a po bokoch len čosi okolo pol metra priestoru, musíte strážiť každý centimeter.

Organizácia priestoru

V malej garáži si nemôžete dovoliť skladovať to, čo naozaj nevyužívate. Možno je to práve tá pozitívna stránka veci, pretože garáž má tendenciu stať sa „odkladiskom“ vecí, ktoré „raz opravíte“ alebo „niekedy si na to nájdete čas“. Menšia garáž je teda akousi prevenciou pred tým, aby sa z nej stal preplnený chaotický priestor. Máte teda staré veci, ktoré doma odkladáte viac ako rok, máte už za ne náhradu a sľubujete si, že ich raz opravíte? Rada znie, zbavte sa ich. Ak ste si na ne nenašli čas doteraz, už ho asi nenájdete a do vašej malej garáže sa aj tak nezmestia.

Ale čo veci, ktoré naozaj potrebujete? Kam s náradím? Ideálne je využiť steny a nainštalovať na ne nástenné panely a vešiaky. Označte si ich a dodržiavajte odkladanie náradia kam patrí. Uvidíte, ako si vďaka tomu zjednodušíte život, ušetríte priestor a hlavne svoje nervy.

Vzhľadom k tomu, že máte trocha priestoru pri strope, môžete si namontovať stropné držiaky a boxy, kam odložíte niektoré menšie sezónne veci, ktoré práve nepotrebujete. Rovnako postupujte aj pri organizácii najmenších vecí. Existuje mnoho možností na úsporné boxy na stenu s desiatkami priečinkov, kam schováte matice, skrutky, materiál a menšie náradie. Môžete využiť vyššie časti stien v kútoch garáže, alebo ak to výška garáže dovoľuje, tak aj priamo nad autom.

Správna garážová brána

V prípade, že máte malú garáž, pri garážovej bráne nemáte veľmi na výber. Sekciová garážová brána by vám odobrala toľko potrebný priestor pri strope. Veľmi šikovným riešením je však rolovacia garážová brána, ktorá pozostáva z lamiel a navíjacieho boxu umiestneného pod stropom. Možnosťou je tiež krídlová brána, avšak len v prípade, že máte v exteriéri možnosť krídla brány otvárať. Rolovacia brána tento problém nemá, navyše ide o veľmi odolný typ brány s dlhou životnosťou a bez nutnosti nejakej zásadnej údržby. V prípade poškodenia nemusíte opravovať celú bránu, ale vymeniť len konkrétnu lamelu. Rolovacie brány môžete mať buď na automatický, alebo manuálny pohon, podľa vašich preferencií a finančných možností.