Top

BLOG - ČLÁNOK

Poruchy garážových brán v zime a ako ich vyriešiť

17. 2. 2020 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Poruchy garážových brán v zime a ako ich vyriešiť

Niet pochýb o tom, že vlastniť garáž je hlavne v zimnom období veľký benefit. Bohužiaľ sa ale toto náročné obdobie spája aj s určitými problémami pre motoristov. Práve preto často radíme, ako svoju garáž na zimu dobre pripraviť. Ale niekedy príprava nestačí a dôsledky zimy pocítia majitelia garáži najmä na tom najcitlivejšom mieste – a tým je nesporne garážová brána.

Tá je totiž alfou a omegou bezpečnosti vášho majetku. Kvalitná garážová brána je ako hlavné vchodové dvere do domu – musí fungovať stopercentne. Okrem tesnenia a správneho uzamykania aj z hľadiska pohodlia, čiže otváranie a zatváranie musí ísť bezproblémovo.

Ako teda operatívne riešiť poruchy spojené s poveternostnými podmienkami v zime, prípadne ako im predísť aj do budúcna?

Zaseknutie garážovej brány kvôli zmrznutej vode, cencúľom či špine

Zaseknutie brány môže byť dôsledkom rôznych problémov, jedným z nich sú aj mechanické prekážky vo vodiacich lištách. Nie je výnimkou, že sa tu nahromadí vlhkosť, špina, lístie či kamienky a ak to všetko v mrazoch stuhne a zamrzne, lišta nie je priechodná a brána sa zablokuje. Ak sa tak stane, prvou úlohou je uvoľniť vodiacu lištu od nečistôt, prípadný ľad a cencúle odstrániť a ideálne je ju premazať. Zaseknutie brány samozrejme môže prameniť aj v iných dôvodoch, niektoré z nich rozoberáme v našom staršom článku.

Poškodenie motora brány

Dobré je tiež kontrolovať funkčnosť mechanizmu automatickej garážovej brány. Skontrolujte hlavne motor, ten mohol bez toho, aby ste si to všimli, na určitých miestach začať hrdzavieť kvôli vyššej vlhkosti vzduchu. V tomto prípade bude treba opravu zveriť do rúk odborníkom.

Dávajte pozor aj na pohybové senzory. Vplyvom nepriaznivého počasia môžu byť zanesené špinou alebo poškodené a preto brána nefunguje.

Poškodená lamela

Rolovacia garážová brána môže mať poškodenú lamelu vplyvom počasia. Vietor či víchrica a napadané konáre môžu bránu poškodiť. Ak sa tak stane, neostáva nič iné, než výmena konkrétnej poškodenej časti.

Zničené tesnenie brány

Tesnenie garáže sa môže vplyvom nízkych teplôt roztrhnúť alebo popraskať. Niekedy to nie je len vecou počasia, ale aj nekvalitného prevedenia garážovej brány. Aj preto je dôležité vsadiť na kvalitné garážové brány. Lacné riešenia so sebou prinášajú práve takéto nechcené „zimné“ komplikácie.

Ako poškodeniam predísť? Jedine pravidelným servisom. Aj keď ste v garáži robili pred zimou kompletnú údržbu, v zime je dobré garážovú bránu kontrolovať priebežne a občas ju čistiť od nánosov špiny a ľadu. Nečakajte s tým až do chvíle, kým sa definitívne zasekne, alebo zhrdzavie jej pohon. Ako iste sami viete, zimné počasie je agresívne a dokáže materiály ničiť veľmi rýchlo. Pozor ale aj na správne odvetranie garáže. Vyhnite sa nadmernému hromadeniu vlhkosti, ktorá môže vnútri narobiť problémy.