Top

BLOG - ČLÁNOK

Zaseknutá garážová brána. Poradíme vám, ako to vyriešiť

8. 2. 2018 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Zaseknutá garážová brána. Poradíme vám, ako to vyriešiť

Zaseknutie brány do garáže poteší najmä ráno, keď sa ponáhľate do práce. Problematickým obdobím býva väčšinou zima. Neviete, ako by ste v takomto prípade postupovali? Vyskúšať môžete hneď niekoľko vecí.

Najprv je potrebné zistiť príčinu poruchy. Postupne skontrolujte jednotlivé časti garážovej brány a vylučovacou metódou prídete na to, kde sa stala chyba.

Mechanická porucha

Viete, že cez noc sa prehnala okolo vášho bydliska víchrica? Spadnuté stromy alebo poškodené káble môžu byť príčinou problému. Pozorne skontrolujte dvere a vylúčte mechanické poškodenie.

Problémy s motorom

Motor je kľúčovou zložkou mechanizmu garážových brán. Ak nefunguje správne či vôbec, príčin môže byť hneď niekoľko. Neprofesionálna prvá montáž, nekvalitné materiály, ale aj korózia motora bývajú prekážkou pre správne fungovanie. Pri letných horúčavách či zimných mrazov je riziko poškodenia ešte vyššie.

Skontrolujte aj pohybové senzory

Všetka elektronika, ktorou ovládate garážové dvere je taktiež náchylná na výkyvy počasie alebo vodu. Častým dôvodom nefunkčnosti môžu byť aj zaprášené senzory, ktoré nemajú ako zaznamenať pohyb auta. Banálnym, no častým problémom tiež býva nesprávne zapojenie do elektriny. Skontrolujte ho pre istotu tiež.

Stále nič? Nezúfajte a použite ruky

Kde zlyháva všetka logika, tam nastupuje hrubá sila. Väčšina garážových brán bude mať zabudované núdzové tlačidlo. Pomocou neho bránu otvoríte. Pokiaľ nefunguje ani tento variant, vyskúšajte hrubú silu a mechanicky sa pokúste dvere potlačiť.

V prípade, že zlyhali všetky uvedené tipy, ako opraviť zaseknutú garážovú bránu, kontaktujte výrobcu. Na diaľku vám poradí, ako sa dostať z garáže alebo ako ju pri odchode núdzovo zavrieť. Nezabudnite si dohodnúť prehliadku servisného technika, ktorý poruchu odstráni.