Top

BLOG - ČLÁNOK

Ako nájsť tú pravú: Sprievodca výberom garážovej brány (1. časť)

31. 7. 2017 | Martin Kotrbčík | Poradenstvo

Výber garážovej brány za žiadnych okolností neradno podceniť. Vaša nová garážová brána musí byť funkčná, bezpečná a spoľahlivá. Takú však nájdete len vďaka poctivému a dôslednému výberu. Čo si všímať a ako na to? Dozviete sa v článku.

Aký typ brány je pre vás ten najlepší?

Prvé, čo si musíte ujasniť, je, aký typ garážovej brány vlastne potrebujete. Najčastejšie máte na výber z variant: sekciové, rolovacie a krídlové garážové brány. O výhodách jednotlivých typov garáží sme písali v staršom článku s názvom Typ garážovej brány. Ktorý je najlepší?, kde sa dozviete viac.

Prioritou je najmä bezpečnosť

Garážová brána nemôže byť len funkčná, ale musí byť predovšetkým aj bezpečná. Bezpečnosť garážovej brány spoznáte aj podľa toho, akými bezpečnostnými prvkami je vybavená. Základnú bezpečnostnú výbavu tvorí v každom prípade pádová brzda, ktorá sa aktivizuje v prípade pretrhnutia pružín. Mala by byť štandardnou výbavou každej sekciovej garážovej brány.

Ďalším dôležitým bezpečnostným prvkom je aj zabezpečenie proti privretiu prstov pri zatváraní a otváraní garážovej brány. To sa nachádza v priestoroch medzi lamelami brány. Pri garážovej bráne však nejde iba o to, aby nezranila vás, ale aj o to, aby chránila vstup do vašej garáže. Vedeli ste, že práve vstup cez garáž je u zlodejov jedným z najpopulárnejších? A prečo je tomu tak? Pretože práve na tento vstup sa často zabúda.

Ako odradiť zlodejov?

Brána môže byť napríklad vybavená základnou mechanickou zarážkou. Tá sa využíva najmä pri bránach, ktoré sú otvárané ručne. Neuškodí však ani, ak sa takáto zarážka nachádza aj na elektrickej bráne. V takom prípade je totiž vstup do vašej garáže chránený aj v prípade výpadku elektriny.

No a zamyslieť by ste sa určite mali aj nad kamerovým zabezpečením či alarmom. Ak nemáte dostatok financií na montáž skutočnej kamery, nainštalujte si na garáž aspoň jej atrapu. Aj tá dokáže zlodejov vystrašiť a odradiť.

Medzi ďalšie užitočné bezpečnostné prvky patria aj napríklad automatická ochrana motora pri nájazde na prekážku či kontaktná lišta, ktorá sleduje zatváraciu hranu. Ak sa okraj garážovej brány dotkne nejakej prekážky, pohon sa automaticky zastaví a dvere sa vrátia do svojej pôvodnej polohy.

A čo materiál?

Garážovú bránu používate aj niekoľkokrát denne. Preto musí byť z kvalitného materiálu, ktorý zvláda pravidelnú manipuláciu a len tak ľahko sa neopotrebuje. Ideálnym riešením je, ak je vaša nová garážová brána vyrobená z hliníka alebo ocele. Hliník aj oceľ sú oba odolné materiály, avšak pri hliníku treba myslieť aj na jeho jednu nevýhodu, a tou je vodivosť tepla. Práve preto by mali byť garážové brány z tohto materiálu kombinované s izolačnou vrstvou – napr. z polyuretánovej peny.

Na záver by sme mohli povedať, že ak ste si vybrali hliníkovú alebo oceľovú garážovú bránu so spoľahlivými bezpečnostnými prvkami, vybrali ste si správne. To je však len časť toho, čo treba pri výbere garážovej brány zohľadniť. Čítajte nás aj naďalej a v druhej časti nášho seriálu sa dozviete, akú rolu hrá farba, ovládanie brány a spoľahlivosť dodávateľa. Veríme, že aj s našou pomocou si vašu novú garážovú bránu vyberiete správne.