BLOG - ČLÁNOK
Chcete si pristavať garáž k domu? Na toto si dajte pozor
Niekedy až život ukáže, čo všetko potrebujeme pre väčšiu pohodu. V prípade garáže je to lákadlo nemusieť konečne riešiť studené auto pokryté ľadom a snehom, chodenie v blate a prenášanie nákupov z auta do domu v daždi. Mať garáž je jednoducho pohoda. Ale nie každý si môže dovoliť postaviť ju spolu s domom.
1. Urobte si plán
Nová murovaná stavba nie je jednoduchá záležitosť. Pohyblivé ceny materiálov, možnosti vášho priestoru a tiež časový plán a vyťaženosť stavebných firiem, to všetko by ste mali mať vopred zistené, aby ste neboli neskôr prekvapení. Odpovedzte si najmä na otázku, čo od garáže očakávate a ako vám to dovoľuje pozemok. Bude vám slúžiť len pre auto, alebo má mať väčšie rozmery a plniť aj funkciu dielne? Budete zasahovať aj do nosnej steny domu a prepájať garáž prostredníctvom dverí s domom? To všetko rozhoduje o zložitosti projektu, preto si to dobre zvážte. Ideálne je poradiť sa s projektantom a potrebovať budete aj stavebný dozor.
2. Vybavte si byrokraciu
Malá stavba do 25 metrov štvorcových bez inžinierskych sietí vyžaduje len ohlášku na stavebnom úrade, ale ak chcete robiť prístavbu k jestvujúcemu domu, potrebné bude stavebné povolenie. Podmienky sa môžu líšiť podľa jednotlivých projektov, preto sa o tom radšej porozprávajte so zamestnancami na vašom stavebnom úrade. Myslite aj na to, ako ďaleko od susednej hranice pozemku chcete stavať. V prípade, že vzdialenosť vašej prístavby od hranice pozemku bude menej než 2 metre, budete potrebovať aj súhlas susedov.
3. Dbajte na kvalitu stavby
Pristaviť miestnosť k existujúcemu domu má svoje špecifiká. Je potrebné vyznať sa v stavebných postupoch a materiáloch, ktoré možno použiť. Nevyhnutné bude urobiť garáži betónový základ, dôležitá je aj hydroizolácia proti vzlínaniu neželanej vlhkosti z terénu. Myslieť treba na potenciálne tepelné mosty, ktoré by tu mohli vzniknúť. Stavebný otvor na garážovú bránu musí mať vo vrchnej časti pevný železnobetónový preklad, ak má garáž okno, potrebuje tiež keramický preklad. Premyslite si aj výber správneho muriva podľa toho, či plánujete garáž zatepliť. Všetky postupy si vopred prediskutujte s majstrami, ktorí vám stavbu budú realizovať.
4. Myslite na dizajn prístavby
Aby všetko ladilo, je treba rátať aj s podobou finálnej fasády. Ak už má fasáda vášho domčeka svoj vek a plánujete ju zmeniť, je ideálne to spojiť s realizáciou prístavby. V opačnom prípade bude zrejme potrebné dokúpiť rovnaký typ vonkajšej omietky, prípadne zladiť novú s pôvodnou do komplexného celku. Na svoj dom sa budete dívať dlhé roky, preto vizuál prístavby nepodceňujte.
5. Nezabudnite si vopred zvážiť, aká bude garážová brána
Ďalej odporúčame zamyslieť sa nad podobou a typom garážovej brány. Čo sa týka farebného zladenia, ideálne je voliť podobný dekor, ako majú okná domu. Dôležitejšia je však otázka jej bezpečnosti. Kvalitná garážová brána má chrániť váš majetok. Výber typu brány však podlieha parametrom garáže.
Máte pred garážou málo miesta a klasická krídlová brána sa nezmestí? Voľte sekciovú garážovú bránu. Ak je garáž skutočne maličká a vnútri by ste chceli využiť aj strop, lepšia je rolovacia garážová brána. Tá sa totiž navíja priamo pod stavebný otvor, kým sekciová brána má mechanizmus zavesený na strope. Rozhodovať sa môžete podľa ceny, terénnych možností alebo vybavenia brány. K dispozícii máte automatizované brány, alebo tie na mechanické ovládanie. Dnes už nie je garážová brána na mieru žiadnym problémom a vyrobiť sa dajú aj neštandardné riešenia podľa vašich predstáv.