Top

BLOG - ČLÁNOK

Aké rozmery má mať garážová brána? Radšej sa pred kúpou zamyslite

18. 6. 2018 | Martin Kotrbčík | Poradenstvo
Aké rozmery má mať garážová brána? Radšej sa pred kúpou zamyslite

Ako si vybrať správne rozmery garážovej brány? Spísali sme pre vás zoznam praktických rád, na čo nezabudnúť pri navrhovaní veľkosti a tvaru garážovej brány a pridali pár tipov z vlastnej praxe.

Ako vybrať správne rozmery garážovej brány

Spoločnosť Lamelland sa zaoberá predajom a montážou garážových brán. Vo svojej ponuke majú viacero typov, z ktorých si vyberiete podľa toho, akú garážovú bránu potrebujete. Medzi najobľúbenejšie garážové brány patria sekciové, ktoré sú obľube pre široké možnosti ich povrchovej úpravy a estetického vzhľadu. V ponuke nájdete aj dvojkrídlové, rolovacie a priemyselné garážové brány.

Pri tak širokom sortimente výber závisí naozaj iba od vás. Čo však ale s ich rozmermi? S výberom garážovej brány úzko súvisí aj veľkosť garáže. Využite tento ľudový tip pri plánovaní rozmerov vašej garáže:

  1. Vezmite svoje auto na vonkajšie parkovisko na rovnú betónovú plochu. Ak plánujete dvojitú garáž, vezmite obe.
  2. Otvorte na oboch autách dvere tak, aby ste z nich vedeli pohodlne vystúpiť.
  3. Nezabudnite ani na otvorený kufor. Je dôležité, aby ste ho vedeli otvoriť v zatvorenej garáži a pohodlne vybrať nákup aj počas dažďa.
  4. Zmerajte si šírku jedného, prípadne oboch áut s otvorenými dverami vedľa seba. K nej pripočítajte približne jeden meter navyše pre bicykel a pohodlný prechod okolo áut.
  5. Výsledné číslo je nová šírka vašej garáže. Teraz môžete začať rozmýšľať nad výberom správnej brány. Aké bude mať rozmery?

Štandardné rozmery garážových brán sú 3 000 mm (š) x 2 125 mm (v) pre jedno auto. Pri týchto rozmeroch bez problémov zaparkujete vaše osobné auto do garáže. Pri dvojitých garážach je bežná šírka od piatich metrov. Pred tým, než sa rozhodnete pre garážovú bránu, musíte mať vašu stavbu pripravenú.

Aby jej montáž prebehla čo najrýchlejšie, je potrebné mať pripravenú elektrickú zásuvku pre jej napojenie. Tiež musí byť dokončená podlaha, aby bola určená finálna výška podlahy a stavebný otvor pre bránu musí byť v pravom uhle. Montáž tiež požaduje dostatočne pevné murivo či kvalitný montážny rám.

Nezabudnite na integrované vstupné dvere

Dôležité je uvedomiť si, ako budete garáž využívať. Určite vám odporúčame okrem garážovej brány vyriešiť aj samostatné dvere, aby vám v zime z domu neunikalo prebytočné teplo. Ak garáž otvárate niekoľkokrát denne aj bez toho, aby ste parkovali či vyberali auto, samostatné dvere sa vám naozaj zídu.

Ušetria teplo v dome a navyše, odporúčame vám mať bránu zateplené. Oceníte to aj v lete, keď si budete chcieť vybrať iba bicykel a nebudete musieť otvárať celú garáž.

Integrované vstupné dvere, známe aj ako prechodové dvere, umožňujú vstup do garáže bez jej otvárania. Ich štandardné rozmery sú 900 × 1900 mm no pre zachovania stability garážovej brány vám firma Lamelland odporúča osádzať dvere iba do brán s minimálnou výškou 2200 mm a maximálnou šírkou 4000 mm.

TIP: Prečítajte si, ako si vybrať farbu a vzor garážovej brány. 

Aby sme to zhrnuli pred tým, než sa rozhodnete kúpiť si garážovú bránu, označte si všetky tieto body ako vybavené. Pripravili sme pre vás jednoduchý check-list na konci ktorého budete mať perfektnú garážovú bránu:

  1. Úplným základom je navrhnúť rozmery samotnej garáže. Tu sa rozhodnite, či budete v garáži parkovať s jedným autom alebo dvoma.
  2. Vyberte si garážovú bránu, ktorá esteticky ladí s vašim domom. Jej rozmery sú často dané od výroby, no môžete si tiež objednať garážovú bránu na mieru.
  3. Aby ste zabezpečili, že montáž prebehne čo najrýchlejšie a bez komplikácií, pripravte si hotovú elektrickú zásuvku, určenú finálnu výšku podlahy a dostatočne pevné murivo, ktoré garážovú bránu udrží na mieste.