Top

BLOG - ČLÁNOK

Vetranie garáže – prečo je dôležité?

27. 3. 2019 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Vetranie garáže – prečo je dôležité?

Mohlo by sa zdať, že je to téma skôr pre developerov veľkých obchodných centier a budov s podzemnými garážami. My sa ale prihovárame vám, majiteľom malých súkromných garáží, či už ich máte pri dome, pod domom alebo úplne mimo obydlia. Pretože vetranie garáže je skutočne dôležitá téma a teraz v skratke vysvetlíme, ako ho čo najlepšie zabezpečiť.

Poznáte zásady správneho používania garáže? Jedna z nich je, že by v nej auto nemalo byť naštartované dlhšiu dobu, iba pri vychádzaní a vchádzaní nazad. Aj tak je však garáž rizikovým miestom, v ktorom sa hromadia výfukové plyny a výpary z rôznych pohonných hmôt, ako aj špina a prach. Ďalším podstatným faktorom je vlhkosť. V zime si so sebou do garáže vláčime sneh, ktorý sa mení na vodu a tá potom kondenzuje na stenách a strope. Garáž bez dostatočného vetrania by sa tak stala ideálnym miestom pre vznik plesní, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé. Tak ako v domácich priestoroch je preto samozrejmosťou aj správne odvetrávanie garáže.

Je treba tiež podotknúť, že odvetrávanie garáže je povinná súčasť stavby pre úspešnú kolaudáciu. Aké možnosti v tomto smere existujú? Ako pri všetkom, záleží samozrejme od vášho rozpočtu, ktorú možnosť si vyberiete.

Vetracie mriežky

Vetranie garáže neznamená automaticky nutnosť zakomponovať do steny okná. Naopak, tie sú nevýhodné najmä z hľadiska bezpečnosti – zlodeji, ako sme upozorňovali už v predošlom článku, obľubujú práve vniknutie do garáže oknom. Jednoduchým, dokonca vyžadovaným riešením pri klasických nadzemných garážach sú prieduchy s mriežkami. Tie by mali byť otvorené a mali by byť umiestnené tak, aby v garáži vznikol priečny ťah vzduchu, teda ideálne vo všetkých rohoch budovy, na prednej stene garáže v dolnej časti pri garážovej bráne, a potom na zadnej stene v hornej časti pri strope.

Pri vetraní môže pomôcť aj správna garážová brána

Pre garáže, ktoré sa nachádzajú v podzemí domu, sú riešením garážové brány so vstavanými vetracími mriežkami. Sekciové garážové brány majú väčšinou možnosť umiestnenia vetracích mriežok do spodného panela. Zabezpečíte tak nepretržité vetranie a vysušovanie garáže aj v podzemí.

Vyššou investíciou sú ventilátory

Môže sa stať, že napriek týmto riešeniam je vaša garáž náročnejšia na odvetrávanie, alebo nemáte podmienky na to, aby ste ju vybavili vetracími mriežkami. Možnosťou je vtedy montáž ventilátora na stenu. Vyberajte odolnejšie a profesionálnejšie typy ventilátorov, než by ste vyberali napríklad do kúpeľne. Mali by mať výkon zodpovedajúci veľkosti miestnosti a vyrobené by mali byť z kvalitných materiálov, ktoré odolajú napríklad výparom z pohonných hmôt a iným zložkám ovzdušia, ktoré sa bežne nachádzajú v garážach.

Medzi ďalšie rady, ktoré môžu pomôcť znížiť hladinu vlhkosti v garáži patria:

  • Správny výber podlahového náteru, ktorý môže zamedziť prenikaniu vlhkosti z podlahy garáže
  • Používanie odvlhčovača môže pomôcť pri problémoch s nadmernou vlhkosťou
  • Zateplenie alebo vykurovanie garáže suchým vzduchom.