Top

BLOG - ČLÁNOK

Stavba garáže – výhody a nevýhody použitých materiálov

3. 9. 2019 | Martin Kotrbčík | Poradenstvo
Stavba garáže – výhody a nevýhody použitých materiálov

Každý, kto kedy staval samostatne stojacu garáž, riešil túto dilemu. Aké sú možnosti? Montovaná garáž z plechových alebo drevených dielov, alebo pevná murovaná z tehál, či betónová prefabrikovaná z hotových dielov? Každá má svoje pre a proti. Jedno majú však spoločné – pevný základ.

Ako pri všetkom, aj pri plánovaní stavby garáže rozhoduje hlavne to, koľko máte vo vrecku a aké sú vaše priority. Základovú dosku ale musia mať všetky garáže, alebo minimálne základové pásy. Stavebné povolenie potrebujete len ak má garáž viac než 25 m2. A tu sa dostávame hneď k prvej otázke, ktorú si musíte zodpovedať: postačí garáž do takejto veľkosti? Alebo potrebujete „ubytovať“ viac než jedno auto? V prípade menšej garáže si stačí splniť ohlasovaciu povinnosť, väčšia už musí prejsť stavebným a územným konaním.

Montovaná garáž – najlacnejšia možnosť

Všeobecne najlacnejšia je taká garáž, ktorá pozostáva z hotových dielcov dovezených na pozemok, môže ísť o plechové alebo drevené dielce. Výhodou je spomínaná cena a jednoduchosť stavby, ktorá je hotová za jeden deň. Nevýhodou potom môžu byť jej tepelno-izolačné schopnosti, príliš veľká uniformnosť a neschopnosť prispôsobiť si ju podľa potrieb – napríklad, možno budete mať problém umiestniť do vnútra takejto garáže police a úložné systémy.

Pevnejší typ garáže môže byť betónová garáž, pozostávajúca z prefabrikovaných betónových dielov. Je to však riešenie, pri ktorom treba rátať s komplikovanejším procesom umiestnenia, vyžadujúcim žeriav.

Murovaná garáž – tehly alebo pórobetón

Klasickým riešením sú tehlová garáž, alebo garáž z pórobetónových tvárnic. Samozrejme, ide o najdrahší variant, ktorého stavba sa môže natiahnuť až na niekoľko týždňov. Ide však o riešenie na mieru, ktoré pri dobrom návrhu, môže predstavovať veľké množstvo možností týkajúce sa výbavy. Zároveň ide o pevnú stavbu, ktorá bude vaše auto, za predpokladu splnenia všetkých vetracích a izolačných opatrení, chrániť pred nepriazňou počasia v suchu.

Základ bezpečnosti je kvalitná garážová brána

Na jej výber myslite už počas plánovania garáže. Pretože od použitých materiálov a typu garáže závisia aj možnosti garážových brán. Myslieť treba predovšetkým na kvalitu stropu, pretože ak by ste chceli typ garážovej brány upevnenej na strop, ako je sekciová garážová brána alebo rolovacia garážová brána, tak treba rátať s jej váhou. Strop garáže a nosné steny vyžadujú pevný materiál, ako sú spomenuté tehla, betón, pórbetón či masívne drevo. Nevhodné sú materiály, ako je sadrokartón, heraktit či polystyrén.

Nezabúdajte, že od kvalitnej garážovej brány do veľkej miery závisí bezpečnosť celej garáže a skladovaných vecí. Nepodceňujte preto jej výber.