Top

BLOG - ČLÁNOK

Seriál pre domácich majstrov: Organizácia priestoru v garáži (1. časť)

7. 5. 2018 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Seriál pre domácich majstrov: Organizácia priestoru v garáži (1. časť)

Garáž neslúži len na zaparkovanie auta, ale aj ako priestor na uskladnenie rôznych vecí. Práve fakt, že do garáže dáme všetko, s čím si nevieme poradiť, často môže za to, že sa v garáži nevieme ani pohnúť. Povedzme si niečo o tom, ako veci v garáži skladovať správne.

Nejde len o to, že nesprávne skladovanie vecí v garáži je chaotické a neprehľadné, ale môže byť aj nebezpečné. V prvej časti nášho seriálu pre domácich majstrov si povieme niečo o tom, ako si vytvoriť vo veciach aspoň základný poriadok a prehľad.

To prvé a najdôležitejšie: povyhadzujte zbytočnosti

Keď otvoríme garáž prakticky u kohokoľvek, zväčša nájdeme všade to isté. Auto či motorku, bicykle, rôzne chemikálie, oleje a zmesi, záhradné a iné náradie, hračky a iné drobnosti, ktoré skladujeme z nostalgie, a preto, že k nim máme citový vzťah. Ak sa chcete postupne prepracovať k tomu, aby ste sa vo vašej garáži vedeli aj hýbať a mali prehľad v tom, čo všetko sa v nej nachádza, musíte si najprv veci roztriediť na dve skupiny: čo vyhodíte a čo zostane.

A musíte byť prísni. Vytvorte si dve kôpky. Na jednu ukladajte veci, ktoré sú potrebné a ktoré si ponecháte a na druhú tie, ktoré vyhodíte. Nie, žiadnu kôpku „možno“ nepotrebujete. Ak nič nepomáha, držte sa starého dobrého pravidla, že to, čo ste nepoužili posledný rok, naozaj nie je pre vás nevyhnutné, a teda to patrí do smetí.

Dôležité zostalo. Poďme to roztriediť

Keď už ste sa úspešne rozlúčili s nepotrebnými vecami a citové väzby so zbytočnosťami ste pretrhli, je čas rozdeliť to, čo vám v garáži zostalo, podľa účelu a použitia. Tak pekne po poriadku. Na jednom mieste v garáži budú autopotreby, na ďalšom záhradnícke náradie, na ďalšom náradie, ktoré používate v domácnosti a na ďalšom trebárs bicykle či príslušenstvo k nim.

Nezabúdajme na priestor pri garážovej bráne

Teraz, keď už máte v garáži len to, čo tam skutočne patrí a zostane, je čas začať premýšľať, ako to prehľadne uložiť tak, aby ste mali k všetkému neobmedzený prístup a vedeli veci nájsť vtedy, keď ich naozaj potrebujete.

Ešte predtým, ako začneme s ukladaním, však nezabudnite nechať dostatočný priestor na mieste, kde sa budú otvárať dvere na aute a takisto pri garážovej bráne. Ak zahádžete hneď vchod do garáže, aj najlepšie usporiadaná garáž vám bude celkom na nič. Rovnako, ku garážovej bráne neumiestňujte žiadne pohyblivé predmety (bicykle, disky, lopty…), ktoré by ju mohli prípadne poškodiť.

No a o tom, ako a kam veci po správnosti poukladať a čo všetko na to môžete použiť, si povieme v druhej časti článku o organizácii priestoru v garáži.