Top

BLOG - ČLÁNOK

Sekciová garážová brána: Údržba v zime

1. 2. 2017 | Martin Kotrbčík | Poradenstvo
Sekciová garážová brána: Údržba v zime

Mať auto v zime v ochrannom plášti s názvom garáž je určite výhra. Ráno nemusíte zoškrabovať námrazu z okien a motor sa rozbehne omnoho rýchlejšie, ako keby ste vychádzali z parkovacieho miesta na ulici. Garážová brána si však vyžaduje aj trošku pozornosti, najmä v zimných mesiacoch. Čo všetko jej treba dopriať?

Ako iste viete, existuje viacero druhov brán, ako sekciové, rolovacie či krídlové. Odlišujú sa konštrukciou, spôsobom otvárania či dizajnom. V tomto článku sa bližšie pozrieme na sekciové brány, a to najmä preto, že patria k najpredávanejším druhom.

Aby ste vedeli, čím je tento typ brány charakteristický, prečítajte si niečo z repertoáru jeho skvelých vlastností.

Starostlivosť začína správnym výberom

Vyberte si sekciovú bránu, s ktorou nebudete mať problémy, ani v zime, ani v lete. To je základná rada, ktorú vám môžeme dať. Nespoliehajte sa na najlacnejšie brány na trhu či výrobcov, ktorých identita zaváňa pochybnosťami. Všetky parametre našich brán nájdete prehľadne spísané na našej stránke.

V zime je potrebné, aby brána spoľahlivo fungovala, aj keď je vonku -15. Už pri výbere brány dbajte na dobrú izoláciu konštrukcie. Kvalitným tesnením zabezpečíte, že nebude namŕzať a dovnútra sa dostane menej zimy.

Pozor na cencúle a sneh

V zime si určite treba dávať pozor na cencúle, ktoré si nepýtajú povolenie, kde sa vytvoria. Ak si vyberú vašu garážovú bránu, treba sa ich zbaviť. Pravidelne kontrolujte, či nie je vo vodiacich lištách usadená voda, odhŕňajte sneh z priestoru brány a, samozrejme, udržujte čistotu aj vo vnútri garáže.

Oceníte automatiku

Elektronický pohon brány má zaiste veľa výhod. Zaparkujete bez toho, aby ste vystrčili päty z auta, čo je v zime viac než pohodlné. No okrem toho vám bránu zavrie aj automaticky vtedy, keď na ňu zabudnete. Samozrejme, znížite pravdepodobnosť toho, že vás vykradnú a z vykúrenej garáže neunikne teplo. Výhodné, nie?

V prípade väčších problémov neváhajte kontaktovať predajcu, od ktorého ste si bránu kúpili. V rámci záručného alebo pozáručného servisu budete mať niektoré opravy zadarmo.

V garáži si ustrážte vlhkosť

Podobne ako v byte, aj v garáži sa môže tvoriť nadmerná vlhkosť, čo určite nie je zdravé. Pre auto to môže znamenať hrdzavenie a pre ľudí negatívny vplyv na zdravie v podobe plesní na stenách. Dosiahnuť sucho v miestnosti, samozrejme, v zime nie je úplne ľahké. Pomôžeme tomu tým, že ešte pred vjazdom do garáže zbavíte auto všetkých nánosov snehu. Dbajte na správne a pravidelné vetranie. Čoraz častejšie sa v garážach využívajú aj klimatizácie.