Top

BLOG - ČLÁNOK

S čím budete musieť rátať, ak staviate garáž na svahu?

26. 8. 2022 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
S čím budete musieť rátať, ak staviate garáž na svahu?

Terén je veľmi dôležitým faktorom pri voľbe pozemku na stavbu čohokoľvek. Ak ste si vybrali kopcovitý pozemok, na ktorom chcete postaviť garáž, máte viacero možností. Potrebný však bude pevný základ, no pozor by ste si mali dať aj na iné detaily.

Garáž v kopci vždy vyžaduje starostlivé plánovanie so statikom a projektantom. Pokúšať sa robiť takýto projekt svojpomocne, to odporúčame len skutočným majstrom, ktorí už majú nejednu stavbu za sebou. Aj keď staviate sami, vyjadrenia jednotlivých profesií budete určite potrebovať k stavebnému povoleniu.

Ako vybudovať stabilný základ

Garáž v kopci môže byť umiestnená ako nadzemná, alebo sa nachádzať v podzemí a teda byť zasadená do terénu. Tak to často býva u rodinných domov, ktoré majú státie pre autá v pivničnom priestore. V oboch prípadoch je stabilný základ nevyhnutnosť. Nemusí to nutne predražiť stavbu, ale je jasné, že sa nemôžete spoliehať na lacné riešenia. Keď je základ spravený dobre, samotná budova garáže už môže byť urobená úsporne.

Pri budovaní základu musíte brať na zreteľ riziko zosuvu pôdy. Preto je potrebné objednať si na posúdenie terénu geológa, ktorý zistí stav zeminy. Ďalej by sa mal na pozemok pozrieť geodet a vytýčiť presné hranice stavby. A dôležité je aj vyjadrenie hydrológa, ktorý posúdi úroveň spodných vôd a riziko podmytia stavby. Až keď všetci títo odborníci dajú svoj súhlas, môžete rátať so stavbou garáže.

Nasleduje statik, ktorý spracuje získané vyjadrenia a jeho úlohou bude navrhnúť základy stavby tak, aby zniesli tlak zeminy, prípadne pôsobenie spodných vôd. Potom môžete dať vypracovať konečný projekt garáže. Pri budovaní stavby musí byť dodržaný technologický postup v projekte: železobetónové konštrukcie, správna izolácia, dôležitá je tiež príprava terénu pred budovaním. Na všetky tieto práce by mal dohliadať stavebný dozor.

Máte na výber prefabrikáty, aj murované stavby

Na dobre postavenom základe už možno budovať podľa vlastného priania. Najlacnejším riešením pri garáži sú predvyrobené diely, ktoré si necháte doviezť a zostaviť na základ priamo na mieste. Poctivá murovaná stavba je už o čosi nákladnejšia, a určité financie zhltne aj napojenie na inžinierske siete – najmä elektrinu, poprípade aj vodu a kanalizáciu.

Na čo by ste ešte mali dbať, je výber kvalitnej garážovej brány. Pri garáži, ktorá je zapustená do podzemia a príjazdová cesta k nej sa zvažuje, sú obyčajné dvojkrídlové vráta problematické. Rátajte teda s tým, že ideálna je sekciová garážová brána, ktorá sa dvíha nahor a navíja na mechanizmus k stropu. Ešte viac priestoru ušetrí rolovacia garážová brána, ktorá sa navíja do boxu priamo nad stavebným otvorom, čiže aj pri malej podzemnej garáži s obmedzeným priestorom môžete ušetriť miesto na strope, kam sa dajú upevniť veci.

Samozrejme, jedna vec je garáž na zvažujúcom sa pozemku, ale druhá vec je úprava okolitého terénu. Pri takejto garáži rátajte s tým, že bude potrebné vybudovať pevnú prístupovú cestu, ktorú je potrebné pravidelne udržiavať. A to najmä v zimnom období.