Top

BLOG - ČLÁNOK

Rozmery garážovej brány: toto určite nepodceňujte

20. 12. 2022 | Martin Kotrbčík | Poradenstvo
Rozmery garážovej brány: toto určite nepodceňujte

Garáž je dôležitý projekt, ktorý má priamy vplyv na pohodlie vášho života. Preto jej väčšinou venujeme zvýšenú pozornosť a dôkladne si celú stavbu plánujeme. Ale čo garážová brána, myslíte aj na ňu? Vchod do garáže môže byť rozhodujúcim hráčom celého projektu.

 

Takže aj keď máte na garáž dostatok miesta a o veľkosti celej stavby máte jasné predstavy, venujte ešte trocha času aj plánovaniu garážovej brány. Toto sú najdôležitejšie otázky, nad ktorými by ste sa mali zamyslieť.

Rozhodnite sa, či chcete jednu bránu, alebo viaceré

Chcete svoju garáž využívať pre viac áut? Potom túto otázku budete zrejme riešiť. Po vizuálnej stránke je otázka, či chcete mať jednu celistvú bránu, alebo dve oddelené, čisto vecou vkusu. Z hľadiska manipulácie s autom je to však pohodlnejšie pri jednej bráne. Môžete do nej vojsť kdekoľvek, nemusíte sa prispôsobovať stĺpiku. Rátať treba aj s tým, že z hľadiska konštrukcie a prvkov je dvojitá montáž garážových brán náročnejšia aj finančne.

Dajte si pozor na minimálnu veľkosť brány

Pre jedno osobné auto je optimálna veľkosť brány 3000 mm na šírku a 2125 mm na výšku. Samozrejme, ak máte priestor len pre malú garáž, šírka môže byť aj menšia. Minimálna šírka celej stavby garáže by však mala byť aspoň 3,5 metra. Rátajte teda dopredu radšej s väčšou šírkou garážovej brány, aby ste nemali problém pri výmene auta za väčšie. Garážová brána môže tvoriť celú prednú stenu garáže, a napríklad rolovacia garážová brána funguje systémom navíjania do hriadeľa pod stropom, takže vám výborne šetrí každučký centimeter priestoru.

Pri dvojitej garáži odporúčame zvoliť šírku brány aspoň 5000 mm s rovnakou minimálnou výškou. Na to by ste mali mať pripravený aj stavebný otvor, preto myslite na správnu výšku podlahy, úpravu muriva a pravé uhly.

A čo prechodové dvere?

Nie je nič lepšie, než mať v garáži priestor aj na ďalšie veci. Môže slúžiť aj ako sklad či malá dielňa. Pravdaže, ak tým neobmedzujete prechod auta. Ale v takomto prípade je vhodné mať v garážovej bráne aj prechodové dvere, aby ste nemuseli dvíhať celú bránu zakaždým, keď si idete niečo vziať. Navyše, garážové brány sa vyrábajú už priamo so zateplením, preto ak je garáž súčasťou domu, pri otvorení prechodových dverí vám neunikne z domu toľko tepla.

Sekciové garážové brány od Lamellandu si môžete nechať vybaviť prechodovými dverami, avšak odporúčame ich využívať iba pri minimálnej výške brány 2200 mm a maximálnej šírke 4000 mm, aby sa zachovala stabilita brány a správna funkcia navíjania lamiel.