Top

BLOG - ČLÁNOK

Pohony garážových brán. Aký si vybrať pre svoju bránu?

8. 10. 2018 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Pohony garážových brán. Aký si vybrať pre svoju bránu?

Pohony garážových brán sú kľúčovým systémom celého mechanizmu vašej garážovej brány. Je to ako srdce, ktoré keď sa pokazí, brána prestane fungovať. V tomto článku sa pozrieme na rôzne druhy výrobcov pohonov garážových brán a na to, ako si vybrať.

Garážové brány a rôzne druhy pohonov

Výber pohonu garážovej brány závisí od viacerých faktorov. Nezabudnite zohľadniť to, či je vaša brána posuvná alebo krídlová. Na základe jej mechaniky si vyberte druh pohonu, ktorý splní vaše technické a finančné nároky. Tiež je dôležité poznať hmotnosť brány a šírku jej prejazdu. Keď si budete vyberať pohony garážových brán, myslite teda na nasledovné faktory:

  • typ vašej garážovej brány a spôsob jej otvárania,
  • pomalý štart a pomalé zastavenie šetrí vašu garážovú bránu a predlžuje jej životnosť, prípadne nastaviteľná rýchlosť a sila pohonu je výhodou, meria sa v metroch za sekundu,
  • automatická detekcia prekážok bránu zastaví a zabráni jej poškodeniu pri pohybe,
  • musíte poznať váhu vašej garážovej brány v kilogramoch,
  • spôsob ovládania (kľúčom, diaľkovým ovládaním),
  • vyberte si pohon, ktorý vie fungovať v širokom rozsahu teplôt, vlhkosti a silného vetra.

Pohonné motory od Somfy

Somfy je značka, ktorá na trhu exceluje už desaťročia. Konkrétne od roku 1960, kedy bola založená vo Francúzsku. Somfy patrí k svetovej špičke výrobcov pohonnej techniky a má zastúpenie aj na Slovensku. Okrem žalúzií, markíz, či roliet, vyrába Somfy pohonné motory aj pre garážové brány s rozšírenou zárukou až 5 rokov. Funkcie, ako detekcia prekážok či pomalý štart a zastavenie, sú samozrejmosťou, ktorá predlžujú životnosť garážovej brány samotnej.

Ak sa teda rozhodnete pre Somfy, spoľahnúť sa môžete na francúzsku kvalitu a záruku na pohony garážových brán až päť rokov. Nevýhodou motorov od Somfy je, že sú finančne náročnejšie, no pri päťročnej záruke je mnoho zákazníkov ochotných „prižmúriť oči“.

Pohonné motory  ERTE

Podobne ako motory Somfy aj pohony ERTE spĺňajú bezpečnostné požiadavky podľa noriem STN a oproti Somfy majú jednu výhodu – sú finančne menej náročné. Vybrané pohony ERTE sú vybavené detekciou prekážok, čiže keď vaša garážová brána narazí na prekážku pri zatváraní, automaticky sa prestane zatvárať a otvorí sa. Zabráni sa tak jej mechanickému poškodeniu.

Ovládanie diaľkovým ovládačom je samozrejmosť. Pohony ERTE patria medzi inteligentné pohony garážových brán. Jedným tlačidlom kontrolujete otváranie brány, jej zatvorenie a zastavenie pohybu brány. Výrobcovia pohonných motorov ERTE si dávajú záležať na tom, aby boli motory tiché a otvárania pomalé a plynulé. Pomalé zastavovanie chráni bránu a zaisťuje jej dlhú životnosť.

Pohonné motory Nice

Väčšina nainštalovaných pohonných motorov je podľa štatistík práve pre krídlové brány. Tie sú, bezpochyby, najobľúbenejšie. Nice je európsky výrobca, ktorý vyrába pohonné motory pre brány široké až sedem metrov s hmotnosťou do 1,7 tony. To sú už poriadne silné motory. Vyznačujú sa dlhou životnosťou a výkonom, s ktorým budete spokojní. Motory odolávajú nepriaznivým poveternostným podmienkam a taktiež sú vybavené inteligentným zastavovaním a ovládaním diaľkovým ovládačom.

Ako vybrať pohon pre garážovú bránu

Ak hľadáte pohon pre garážové brány, Najlepšie brány majú pre vás na výber z produktov od výrobcov, ako sú Nice, Somfy a ERTE. Na základe technických parametrov vašej brány si preto vyberte, ktorý produkt bude pre vás najvhodnejší. Nezabudnite zohľadniť všetky požiadavky a parametre a tiež naše odporúčania na začiatku článku.