Top

BLOG - ČLÁNOK

Platia pre drevenú garáž prísnejšie požiarne normy?

21. 10. 2022 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Platia pre drevenú garáž prísnejšie požiarne normy?

Drevo ako materiál je čoraz populárnejšie. Prakticky tak ako v minulosti, tak aj dnes je veľmi preferované z hľadiska jeho izolačných vlastností, udržateľnosti, ekológie a pozitívneho vplyvu na zdravie. Svoje uplatnenie nájde všade: ľudia ho milujú v interiéri, kde sa naplno prejavia jeho vlastnosti a krása, ale je aj neodmysliteľnou súčasťou hrubých stavieb. A tiež garáží. Mať postavenú garáž ako drevodom má veľa pozitív, ale dôležité je myslieť vopred na požiarne normy. Stále totiž platí, že drevo je jedným z najhorľavejších materiálov.

Stavba z dreva obvykle okrem samotného masívu obsahuje súčasti z drevotriesky, využívajú sa takzvané OSB dosky. Požiadavka na stavebné povolenie sa pri garáži odvíja od jej veľkosti. Pri garážach, ktoré nepresahujú 25 m2, nepotrebujete stavebné povolenie, stačí si splniť ohlasovaciu povinnosť. Minimálne rozmery garáže pre jedno auto sú pritom 3,5 metra na šírku a aspoň 6 metrov na dĺžku, to znamená, že pri garáži na ohlášku môžete mať priestor maximálne pre jedno auto a pár vecí. Takáto jednoduchá garáž je výhodná ako drevostavba, ak však chcete garáž zatepliť, alebo do nej zavádzať elektrinu, podlieha bezpečnostným postupom.

Drevená garáž, rovnako ako hocaká iná drevostavba, spadá podľa normy STN 13501-1 do kategórie horľavých materiálov. Pri jednoduchej drevenej garáži bez elektriny na pevnom základe s vydaním povolenia problém nebýva. Ak v nej chcete svietiť, mali by ste nechať elektroinštaláciu urobiť skúsenému odborníkovi, vrátane revízie. Rovnako automatická garážová brána vyžaduje samozrejme pripojenie na elektrinu. Čím vybavenejšia drevená garáž, tým viac požiadaviek. A napríklad pri poistení garáže ju musíte mať vybavenú aj hasiacim prístrojom. Pri stavebnom povolení jednoducho musíte splniť normy stavebného úradu.

Napríklad elektrické zásuvky, vypínače a svietidlá sa nesmú montovať priamo na horľavý materiál, musia mať tepelnoizolačnú podložku, alebo byť od drevenej konštrukcie garáže oddelené vrstvou vzduchu. Všetky káble by mali byť samozahášavé a umiestnené v chráničke.

Možno budete chcieť vo svojej garáži udržiavať aj príjemnú teplotu počas celého roka, aby ste mohli majstrovať. Zateplenie je v takom prípade súčasť vášho plánu. Ale pri drevostavbe máte výber obmedzený, napríklad polystyrén sa považuje za horľavý materiál, zvlášť je jeho použitie vylúčené v prípade, že vaša garáž bude v blízkosti pozemku suseda. Obvykle sa teda drevostavby zatepľujú minerálnou vlnou.

Ponechať drevenej stavbe vonkajší atraktívny prírodný vzhľad je lákavé, nezabúdajte však na správne morenie a ošetrenie dreva. Malo by byť odolné voči vlhkosti a drevokazným hubám. A doladiť k budove môžete aj garážové brány – aj klasická sekciová garážová brána sa dá vyrobiť so vzhľadom dreveného dekoru, ktorý vám perfektne zapadne do celkového dojmu.