Top

BLOG - ČLÁNOK

Na čo myslieť pri zariaďovaní podzemnej garáže

27. 3. 2020 | Martin Kotrbčík | Poradenstvo
Na čo myslieť pri zariaďovaní podzemnej garáže

Staviate dom s podzemnou garážou? Najmä na kopcovitých terénoch s menším pozemkom je to často jediná možnosť, ako si zachovať primerane veľký kus záhrady. Garáž schovaná v podzemí so zvažujúcim sa príjazdom je charakteristická všade tam, kde sa nechceme zbytočne vzdávať vzácnych metrov štvorcových navyše. Množstvo starších domov je na Slovensku postavených presne v tomto štýle.

Takáto podzemná garáž má svoje špecifiká, na ktoré treba pri jej dizajnovaní myslieť. V tomto článku vás na ne pripravíme.

Dobrá izolácia a vetranie garáže

Myslite v prvom rade na to, že podzemná garáž je ako ďalšia miestnosť domu. Ak ju neplánujete vykurovať spolu so zvyškom domu, minimálne ju dobre zateplite a zaizolujte strop, aby cez ňu neunikalo teplo z domu.

Dôležité je tiež myslieť na správne odvetrávanie, aby garáž nenavlhla. Pri podzemných garážach sa bohužiaľ zrejme bez kvalitného ventilátora nezaobídete – nie je tu možnosť vetrať len cez správne umiestnené vetracie mriežky, ako to býva pri samostatne stojacich garážach. Tieto plány si určite vopred zahrňte do celkového rozpočtu na garáž. Ventilátor by mal byť určený presne na tento účel, aby zvládol odvetrávanie výfukových plynov a znečisteného vzduchu.

Bezpečná garážová brána

Je jasné, že garáž spojenú s domom je nevyhnutné zabezpečiť tak, aby potenciálni zlodeji nemali šancu. Pohodlie vstavanej garáže spočíva v tom, že si v zlom počasí vojdete s autom bez nutnosti vystupovania až do domu. Hroziace negatívum spočíva v tom, že pri slabej zabezpečenosti je ohrozený celý dom.

Preto si spravte dôkladný prieskum. Kvalitná garážová brána by mala byť od overených dodávateľov s uzamykaním na najvyššej úrovni. Odporúčame tiež zavedenie bezpečnostného alarmu do celého domu.

Ďalšou vecou, na ktorú netreba zabúdať, je sklon príjazdovej cesty. Niektoré druhy garážových brán tým pádom ako možnosť odpadajú: krídlová garážová brána vyžaduje rovný terén v mieste otvárania a výklopná garážová brána môže pri strmšom sklone príjazdu zavadzať. Najlepšou možnosťou je pri takýchto garážach sekciová garážová brána, prípadne rolovacia garážová brána. Ak ešte len staviate, rátajte s priestorom pre mechanizmus takýchto brán (na strope nad vchodom), aby sa brána mohla bezproblémovo otvárať. Ak už rekonštruujete starší dom tohto typu, výmena garážovej brány za kvalitný typ je tiež jednou z prvých vecí, ktoré by ste mali riešiť.