Top

BLOG - ČLÁNOK

Klasická garážová brána verzus priemyselná brána: základné rozdiely

14. 2. 2024 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Klasická garážová brána verzus priemyselná brána: základné rozdiely

Kedy je už garážová brána priemyselnou bránou? Nie je to tak celkom iba o veľkosti. Ak aj vy máte obrovskú garáž určenú pre obytné karavany či dodávky, možno vás táto dilema zaujíma. Vysvetlíme vám, aké špecifiká má klasická garážová brána k rodinným domom a čo naopak charakterizuje priemyselné brány, určené do podnikov a skladov.

 

Je pravda, že klasické garážové brány sú zvyčajne menšie a navrhnuté tak, aby vyhovovali priemerným rozmerom domácich garáží. Priemyselná garážová brána má väčšie rozmery a schopnosť zvládnuť väčší objem prevádzky, čo je dôležité pre priemyselné a obchodné prostredia. Obyčajne môžu byť priemyselné garážové brány vyrábané pre stavebné otvory široké až viac než 8 metrov a s maximálnou výškou 6-7 metrov.

Takémuto masívnemu dielu je však nutné prispôsobiť všetko. Dôležité rozdiely sú teda aj v konštrukcii a materiáloch.

Zvažujete priemyselnú bránu do domu? Nemusí to byť nutné

Ak sa zamýšľate nad tým, že by ste si nechali na domácu garáž nainštalovať priemyselnú bránu, musíte rátať s určitými rozdielmi. Bežná domáca garážová brána je často vyrobená z ľahších materiálov, ako sú napríklad hliník alebo oceľ s nižšou hrúbkou. Priemyselná garážová brána má konštrukciu z odolnejších materiálov, ako je silnejšia oceľ či hliník, aby odolala častejšiemu a intenzívnejšiemu používaniu. Napríklad v Lamelland vyrábame priemyselné brány dimenzované až na 20 tisíc cyklov.

Druhá vec sú potom technologické funkcie a automatizácia. Klasická sekciová brána do rodinného domu je zameraná na jednoduchú automatizáciu, často s diaľkovým ovládaním a základnými bezpečnostnými prvkami. Priemyselná sekciová garážová brána môže mať pokročilé automatizačné systémy, ako sú snímače, systémy sledovania a vysokú úroveň bezpečnosti, aby zabezpečila efektívne fungovanie priemyselných prostredí.

Toto všetko sa potom, samozrejme, odráža aj na cene. Všeobecne je klasická garážová brána do domácností cenovo dostupnejšia a s nižšími nárokmi na údržbu. Priemyselná garážová brána je drahšia, avšak súčasne odolnejšia a vyžadujúca pravidelnú údržbu na zabezpečenie optimálnej funkcionality.

Pri výbere garážovej brány je dôležité zohľadniť konkrétne potreby a prostredie, v ktorom ju budete používať. Preto odporúčame nerozhodovať sa pre ňu len kvôli tomu, že máte povedzme obrovský pozemok a garáž s hospodárskymi strojmi. Veľmi dobrý efekt môžete dosiahnuť aj s bežnou bránou.

Naopak, ak máte firmu so sídlom mimo bydliska, mali by ste si pre svoj vozový park a skladové priestory zaobstarať priemyselnú bránu už len z hľadiska vysokej odolnosti.

Priemyselná garážová brána a jej montáž určite vyžaduje odborný prístup, preto neskúšajte zobrať to do vlastných rúk. Nezabudnite, že potrebujete aj revíznu skúšku, ktorú môže urobiť len certifikovaný technik.