Top

BLOG - ČLÁNOK

Je možné domontovať pohon na garážovú bránu dodatočne?

17. 1. 2022 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Je možné domontovať pohon na garážovú bránu dodatočne?

Život prináša rôzne zmeny a to sa týka aj zariadenia okolo domu. Čo sme si mysleli, že nepotrebujeme, odrazu má prioritu. Tak je to často aj s manuálne ovládanou garážovou bránou. Niekedy po stavbe garáže už neostanú financie na automatický pohon na bránu, prípadne máme pocit, že garáž nebudeme používať až tak často. Lenže nie je nič lepšie, než mať auto každý deň pekne v suchu a chránené pred zimným nečasom. Keď potom garáž používame skutočne každodenne, je otrava liezť z auta a otvárať bránu manuálne.

A tak nastáva otázka: je možné bránu automatizovať aj dodatočne? Toto môže trápiť najmä tých, ktorí už majú staršie brány od iných výrobcov a túžia si ich otvárať automaticky. Nemusí to byť problém, všetko závisí od vybavenia a priestoru vašej súčasnej garáže.

Takže dobrou správou je: áno, väčšinou sa pohon na bránu dá namontovať aj dodatočne.

Krídlové garážové brány a domontovanie pohonu

Ak máte klasickú krídlovú bránu a v manipulačnom priestore tomu nebránia nejaké prekážky, pohon sa montuje na strop. Potrebné je nadpražie aspoň 5 centimetrov a dostupná by mala byť elektrická zásuvka na 230V čo najbližšie k miestu, kam chcete pohon umiestniť. A potom už len s radosťou využívať, či už ju máte na tlačidlo, diaľkové ovládanie alebo funguje na senzor.

Ako možno montovať pohon na sekciové garážové brány

V rebríčku obľúbenosti na našom trhu stále vedie sekciová garážová brána a väčšina ľudí si ju necháva montovať už priamo s elektrickým pohonom. Napriek tomu sa nájdu majitelia sekciových brán bez pohonu – v takom prípade tiež nie je problém domontovať pohony aj dodatočne. Taktiež na to potrebujete len trochu priestoru za vodiacim mechanizmom brány a zásuvku. Pre rôzne typy brán sú dostupné rôzne pohony, preto sa o tejto téme určite poraďte s odborníkmi.

Vo všetkých prípadoch je však veľmi dôležité dbať na stav garážovej brány. Mala by byť mechanicky nepoškodená a vyvážená. Skontrolujte, či sa ľahko otvára a zatvára. Potom nie je problém pridať si k bráne aj špičkový automatický pohon značky Somfy, ktorý ku našim bránam ponúkame aj u nás. Tak si môžete aj svoju garážovú bránu dodatočne zapojiť do inteligentného systému celej domácnosti, ktorý vám spríjemní život.