Top

BLOG - ČLÁNOK

Funguje vaša stará garážová brána správne? Urobte rýchlu revíziu

10. 1. 2018 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Funguje vaša stará garážová brána správne? Urobte rýchlu revíziu

Opotrebovávanie garážových brán je niečo, čomu sa po určitej dobe nevyhne nikto. Našu garážovú bránu používame viackrát denne, a preto je únava materiálu, zníženie kvality tesnenia, jednotlivých prvkov či hmoždiniek úplne v poriadku. Kedy je potrebné vykonať servis?

Pripravili sme pre vás prehľad toho, ako vašu garážovú bránu skontrolovať, kde hľadať chyby a ako predísť predčasnému opotrebovaniu. Kvalitné garážové brány vám vydržia veľa rokov, no ako predĺžiť ich životnosť ešte viac? Prečítajte si, na čo sa zamerať a ako často kontrolovať jednotlivé diely.

Kedy je potrebný servis garážovej brány?

Nemusíte byť odborník na to, aby ste zistili, že s vašou garážovou bránou nie je niečo v poriadku. Priemerná garážová brána sa otvorí a zatvorí zhruba tisíckrát za rok a vy ju vďaka tomu poznáte dokonale. Akýkoľvek neznámy zvuk, zaseknutie, prievan či spomalenie otvárania znamená, že niečo nie je v poriadku. Na čo sa ale zamerať a čo skontrolovať?

Začnite kontrolou tesnenia

Kontrolu tesnenia odporúčame najmä v prípade, ak si všimnete, že cez garážovú bránu prefukuje alebo viac počuť hluky z ulice. Tesniaca guma na garážovú bránu je dôležitá a jej poškodenie môže znamenať aj to, že sa vám v zime do garáže nasťahujú myši, ktoré ju jednoducho podlezú. Guma na tesnenie sa môže rýchlo potrebovať, no jej výhodou je, že ju môžete ľahko skontrolovať pre prípadné natrhnutia či praskliny a rýchlo vymeniť.

Čo so súčiastkami, ktorým nerozumiem a neviem, ako fungujú?

Sekciové garážové brány sú vyvažované torznými pružinami, ktoré zabezpečujú plynulý chod garážovej brány s jej minimálnou hlučnosťou. Bezpečnostné lanká a navíjacie bubny zabezpečujú, že v prípade prasknutia pružiny vám garážová brána nepadne na hlavu. Ide teda o dôležité prvky pre bezpečnosť brány.

Pri kontrole týchto prvkov vám však odporúčame využiť servis garážových brán u odborníkov v Lamellande.

S premazávaním opatrne, no dôkladne

Reťaz je jedna z najviac namáhaných častí garážovej brány a preto si vyžaduje dôkladnú kontrolu. Približne jedenkrát ročne ich premažte spolu so skrutkami. Predĺžite tým životnosť otvárača a samotnej reťaze.

Otváranie brány bude vďaka mazivu tichšie a pôjde plynule. Na premazávanie používajte len originálne mazivá, aby ste zabránili poškodeniu. Pred samotnou aplikáciou maziva si však prečítajte manuál, keďže nie všetky otvárače vyžadujú pravidelné premazávanie a môžete ich poškodiť.

Odporúčame skontrolovať tiež hmoždinky, ktoré sa môžu po čase uvoľniť. Nevynechajte ani vodiace koľajnice. Ak sa do nich dostanú nečistoty či nežiadúce, predmety, môžu pohyb brány úplne obmedziť a zastaviť. V lete si dajte pozor na osy, ktoré si zvyknú v koľajniciach robiť hniezda.