Top

BLOG - ČLÁNOK

Ako zvýšiť bezpečnosť garáže

18. 6. 2016 | Martin Kotrbčík | Poradenstvo
Ako zvýšiť bezpečnosť garáže

Bez auta sme veľakrát stratení, a preto je dôležité mať garážovú bránu, ktorá bude „strašiakom“ pre zlodejov. Existuje niekoľko doplnkových funkcií pre garážové brány, ktoré poskytujú extra zabezpečenie. Viete, aké to sú? Poradíme vám, ako mať svoje auto pod dohľadom.

Garáž neslúži iba ako bezpečnostný prvok, ale aj ako ochrana auta pred mrazmi, slnkom či silným vetrom. Ak chcete, aby nebolo vplyvom vonkajších faktorov o pár rokov zničené, oplatí sa vám investovať do kvalitnej garáže a garážovej brány. Samozrejme, za predpokladu, že bývanie vám krytie auta umožňuje.

Základné bezpečnostné vybavenie

Nejdeme hovoriť o prvkoch zabezpečenia v aute – o alarme či zamknutí volanta, ale o tom, ako predísť odcudzeniu vďaka garážovej bráne. Najmä, ak nie ste doma a chcete si byť istí, že po príchode domov nenájdete vo vnútri nepríjemné prekvapenie. Ak je garáž súčasťou vášho rodinného domu, o to jednoduchšie je pre „návštevu“ dostať sa k vašim osobným veciam.

Uzamknite si súkromie na kľúč

Kovanie a bezpečnostné prvky sa odvíjajú od typu garážových dvier. Pri krídlových bránach určite poznáte zámky s bezpečnostnou vložkou a kovové visiace zámky, ktoré sa dajú jednoducho vyrobiť aj doma. Použite oba spomínané zámky, spolu môžu mať väčšiu silu.

Keď sú zámky tvrdším orieškom

Stupeň ochrany záleží od bezpečnostnej triedy zámku. Zámky sa rozdeľujú do niekoľkých kategórií podľa času, za ktorý je zlodej schopný dvere vylomiť. Najbezpečnejšie sú zámky s triedami 3 a 4, s ktorými sa bude musieť páchateľ nejakú tú chvíľu pasovať. Na zámok s najvyššou triedou 4 by musel použiť elektrickú vŕtačku alebo sekeru a vytrvať aspoň 10 minút, aby sa mu dvere podarilo otvoriť.

Usvedčte zlodeja priamo pri čine

Alarmy a kamerové systémy už dnes nie sú len o prenikavom zvuku, ktorý vydávajú, ale vďaka senzorických GSM modulom vás vedia upozorniť na vniknutie do objektu priamo cez váš telefón. Umiestnené vo vnútri garáže na čidlách vás okamžite upovedomia v prípade otvorenia dverí alebo okien, vyvolania požiaru alebo iných nezvyklých vecí v garáži. Je možné ich ovládať pomocou diaľkového ovládania cez mobilný telefón.

Kladiete si otázku, čo vás môže vyjsť takéto zabezpečenie? Nie je alarm ako alarm. Iný využijete do jednoizbového bytu a iný na chatu alebo do garáže. Lacnejšie GSM systémy do garáže nájdete pod 100 eur.

Čím sa ešte poistiť?

Okrem vnútorných, vonkajších či núdzových zámkov sa môžete vybaviť:

• diaľkovým ovládaním, ktoré nosíte pri sebe spolu s kľúčom od auta a garáž jednoducho kódujete,
• výstražným majákom, ktoré vie upozorniť signálom pri bráne,
• čítačkou magnetických kariet, ktorú majú len povolené osoby.

Ako sa o bezpečnosť pričiniť vlastnými silami

Okrem vyššie uvedených užitočných pomôcok sa aj vy sami môžete postarať o vyššiu bezpečnosť svojho bývania. Ak odcestujete, zakryte okná v garáži, aby nebolo vidno dovnútra.

Tiež udržiavajte bezpečnostné prvky vo funkčnom stave, aby mohli spoľahlivo plniť svoje úlohy. Pokiaľ ste doma, nedávajte priestor nevítaným návštevníkom otvorenými garážovými dverami. Musí byť jednoznačne jasné, že váš priestor je pre nepovolenú osobu zatvorený. Nenechajte svoju garáž nezabezpečenú a zvýšte tak svoje pohodlie na maximum.