Top

BLOG - ČLÁNOK

Ako si vybrať z krytín na strechu garáže?

9. 10. 2019 | Martin Kotrbčík | Poradenstvo
Ako si vybrať z krytín na strechu garáže?

Stavba alebo prestavba garáže vyvoláva mnoho otázok. Okrem veľkosti, typu stavby, materiálu na stavbu múrov, alebo nutnosti stavebného povolenia, riešime aj tvar a materiál strechy. Ako si teda z toľkých možností správne vybrať?

Existujú v zásade tri druhy garáží:

  • tie, ktoré stoja samostatne
  • tie, ktoré priliehajú k stavbe domu
  • a tie, ktoré sú súčasťou stavby domu.

O treťom type hovoriť nemusíme, pretože takáto garáž strechu nepotrebuje, nakoľko je súčasťou domu. V prípade garáží, ktoré prislúchajú k domu, sa logicky hodí riešenie strechy rovnaké, ako má dom. Aj taký prvok ako je garážová brána si často vyberáme tak, aby ladil s konštrukciou a materiálmi domu. V prípade číslo jedna, teda samostatne stojacich garáží, sú možnosti výberu strechy a krytiny na ňu neobmedzené. Je treba si ale výstavbu vopred naplánovať, pretože výber krytiny úzko súvisí s typom strechy.

Materiály na plochú strechu

Garáž môže mať strechu plochú, prípadne pultovú (so sklonom k jednej strane), alebo sedlovú. Čo sa týka garáží, na Slovensku prevládajú ploché strechy. Patria medzi tie lacnejšie riešenia, a to často aj preto, že sú súčasťou nenáročných betónových garáží s jednoduchou montážou z prefabrikátu. Ak chcete čo najlacnejší variant, tak si môžete postaviť jednoduchú oceľovú garáž s omietkou, ktorej súčasťou bude jednoduchá krídlová brána, a zakrytá bude plechovou strechou s falcovanými pásmi. Životnosť plechovej strechy možno zvýšiť  antikoróznym náterom.

Pri betónových garážach sa obvykle strecha robí z asfaltových (bitumenových) pásov. Plech a asfaltové pásy patria všeobecne k lacnejším strešným krytinám, ktoré v prípade plochej garážovej strechy na tento účel celkom postačujú.

Krytiny na sedlové a pultové strechy

Realizácia sedlovej strechy je komplikovanejšia, postaviť musíte celý krov strechy a nechať si posúdiť nosnosť stavby, aby takúto strechu uniesla. Konštrukciu vytvoríte z drevených alebo oceľových nosníkov, potom nasleduje vnútorná krytina a na to vonkajšia krytina. Pri šikmých strechách je výber vonkajších strešných krytín bohatší. Môžeme použiť betónovú krytinu, keramické krytiny, oceľové a plechové škridle, asfaltované šindle, tu už sa vašim možnostiam medze nekladú.

Pultová strecha je strecha so sklonom, a od uhla sklonu závisí, aké materiály na ňu možno použiť. Ak má sklon viac než 15 stupňov, je to už prakticky podobný typ strechy, ako je sedlová strecha a používajú sa na ňu zväčša skladané typy krytín (škridly). Pri streche s menším sklonom sa môžu použiť materiály ako pri plochej streche, čiže povlakové krytiny – fólie, asfaltové pásy.

Ekologické riešenia garážových striech

Najmä ploché strechy garáží dnes môžu spĺňať aj ekologickú funkciu. Zelené strechy však vyžadujú posúdenie statikom, pretože na výsadbu potrebujete okrem materiálu strechy pridať ďalšiu vrstvu zeminy. Taktiež treba presne naplánovať množstvo rastlín, ktoré majú na streche rásť a overiť si nosnosť strechy.

Strechu ste už vyriešili. A čo brána?

Ak ste sa už rozhodli pre ideálny typ zastrešenia garáže, je potrebné mať vybranú aj ideálnu bránu. Ako najväčší výrobca brán na Slovensku, veríme, že si z našej ponuky vyberiete 🙂