Top

BLOG - ČLÁNOK

Ako si vybrať správne rozmery garáže?

17. 1. 2019 | Martin Kotrbčík | Poradenstvo
Ako si vybrať správne rozmery garáže?

Mnohí ľudia uvažujú nad domom aj kvôli parkovaniu

Parkovanie v mestách je dnes náročná disciplína a nezriedka sa stáva, že človek na aute zúfalo krúži okolo vlastného bytu pri hľadaní parkovacieho miesta. Ak sa tomu chcete vyhnúť, môžete si zaplatiť vlastné parkovacie miesto, najmä pri nových bytoch. Vo väčších mestách si neraz musíte pripraviť aj oveľa viac ako 10 000 eur za jedno jediné miesto na parkovanie.

Aj toto je jeden z mnohých dôvodov, prečo ľudia zvažujú kúpu domu, kde môžu mať vlastnú garáž aj bezproblémovejšie parkovanie.

Garáž si treba dôkladne naplánovať

Tak, ako je predvídavosť potrebná pri výbere domu, je dôležitá aj pri rozhodovaní o garáži. V prvom rade si ujasnite, koľko áut plánujete mať v horizonte najbližších rokov a zodpovedajte si otázku, či chcete mať aj vonkajšie státie, alebo len garážové.

Druhá dôležitá vec sú rozmery auta. Dve SUV-čka samozrejme zaberú oveľa viac priestoru ako dva Fiaty Punto.

Aké rozmery sú ideálne?

Pri plánovaní garáže je potrebné prirátať k veľkosti auta jeden meter na šírku aj na dĺžku. A samozrejme, ak túžite po väčšom aute, ako máte, radšej si už naň garáž vopred rozmerovo pripravte.

Pri garáži pre jedno auto odporúčame rozmer minimálne 3,5  metra (šírka) x 6 metrov (dĺžka).

Pri dvojgaráži je vhodný rozmer aspoň 6 metrov (šírka) x 7 metrov (dĺžka).

Výška by mala byť minimálne 2,1 metra, aby sa vám tam v prípade potreby vošiel aj taký Zdeno Chára 🙂

Výhodou menšej garáže (do 25 m²) je to, že na ňu nepotrebujete stavebné povolenie.

Ak plánujete v garáži parkovať autá podobného rozmeru ako máte, poradíme vám malú fintu. Odparkujte autá vedľa seba vonku na betóne a obkreslite okolo nich kriedou „virtuálnu garáž“, tak, aby ste z nich dokázali pohodlne vystúpiť a tak, aby vám zostal priestor aspoň na pár skriniek, kosačku, bicykle, lopaty či lyže. Rozmer si následne pomerajte – toto by mohla byť veľkosť vašej novej garáže.

Čo všetko potrebujete skladovať?

Rozmyslite si, čo všetko by sa okrem auta malo do vašej garáže uchýliť. Pokiaľ neplánujete aj záhradný domček, mali by ste v garáži rátať so všetkým náradím, ktoré používate v záhrade, vrátane kosačky, ale aj s vecami väčších rozmerov, ktoré potrebujete niekde uskladniť. Napr. s lyžami, bicyklami, nafukovacím bazénom, gumami. A mnohí z nás majú v garáži aj veci, ktoré tak nejak už nepotrebujú, ale z akejsi nostalgie ich tam nechávajú: „veď to sa možno niekedy zíde“…

Nezabudnite na koníčky

Garáž je často jediné miesto, kde nájdu svoje útočisko talentované deti hrajúce na elektrickú gitaru, manželka maľujúca na plátno alebo otecko hrajúci sa na kutila 🙂 Jedno z obľúbených riešení garáže je, že si ju ľudia prepoja s malou dielničkou, kde majú priestor aj na svoje hobby. V tomto prípade odporúčame dať do tohto priestoru aj malé okno kvôli vetraniu.