Top

BLOG - ČLÁNOK

Ako postupovať, ak potrebujete zväčšiť svoju garáž?

16. 12. 2020 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Ako postupovať, ak potrebujete zväčšiť svoju garáž?

S garážami je to tak. Je najlepšie plánovať vždy vopred a zamyslieť sa, čo by ste mohli potrebovať o niekoľko desiatok rokov. Ak nie ste milionári, zväčša si kúpu pozemku, domu a garáže doprajete raz za život. V prípade, že staviate, je teda lepšie postaviť väčšiu garáž pre prípad, že by ste mali viac áut alebo potrebovali väčší úložný priestor. Niekedy to však takto jednoduché nie je. Kúpite pozemok s domom a postavenou garážou, a potrebujete urobiť nevyhnutné zmeny.

Nie je dôvod klamať, že zväčšenie garáže nebude veľkou investíciou. Bude. Aspoň ak sa rozprávame o klasickej pevnej murovanej garáži. Vo všetkých prípadoch potrebujete pri rozšírení garáže rozšíriť aj základovú dosku, a potom nasleduje búranie steny, ktorú chcete meniť, a opätovná stavba. Počítať treba aj s kompletnou výmenou strechy.

Dôležité je tu plánovanie a rozpočet. A nezabúdajte ani na stavebný zákon a dobré susedské vzťahy. Pri rozširovaní garáže musí mať nová stena dostatočný odstup od susediaceho pozemku. A taktiež je dôležité stavebné povolenie, pretože rozširujete objem stavby a každá stavba nad 25 metrov štvorcových by mala byť riadne skolaudovaná.

Niekedy postačí väčšia garážová brána

V prípade starej garáže a nevyhovujúceho riešenia je možno lepšie zvážiť jej zbúranie a nahradenie novou. Dnes existujú šikovné riešenia v podobe montovaných garáží, hoci nič nenahradí poctivú pevnú murovanú stavbu.

Malý vstup do garáže môže trápiť mnohých pri parkovaní, ale toto je problém, ktorý sa dá riešiť výmenou garážovej brány. Najlepšia garážová brána je taká, ktorá vyhovuje presne vašim priestorom, podmienkam a je najmä správne inštalovaná. Montáž garážovej brány zverte skutočným odborníkom, ktorí vám aj dobre poradia. V prípade zväčšovania otvoru pre bránu sa spoľahnite na stavebníkov, ak sami nemáte v tejto oblasti prax. Tu je totiž dôležité zachovanie statiky budovy. Ak bojujete s malou garážou, najlepším typom je rolovacia garážová brána, tá sa totiž pri otváraní schováva do navíjacieho boxu, zaberajúceho priestor iba priamo nad otvorom v strope. Zvyšok stropu možno využiť na rôzne závesné odkladacie riešenia.

Alebo si urobte poriadok vo svojej garáži a získajte miesto naviac

Ak na prestavbu garáže nemáte peniaze a vrásky vám robí “len” preplnenosť vecami, kvôli čomu sa už do nej nezmestí ani to auto, je to ten lepší prípad.

Pretože garáž sa dá preusporiadať veľmi efektívne, stačí sa držať osvedčených rád. Na našom blogu sme už dali dohromady množstvo článkov o tom, ako ušetriť miesto v garáži, začať však musíte zmenou myslenia. Váš priestor totiž zaberajú zle uložené, alebo zbytočné staré veci. V tom prvom prípade vám poslúžia organizéry, závesné konzoly na stenu pre upevnenie úložných boxov, využiť môžete aj miesto na strope. V tom druhom prípade nepomôže nič iné, než uvedomiť si, ktoré veci skutočne nepotrebujete a uvoľniť miesto iným, ktoré denne využívate.