Top

BLOG - ČLÁNOK

Ako ochrániť váš dom pred extrémnym počasím? Rozhodujú materiály a konštrukcie

26. 8. 2024 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Ako ochrániť váš dom pred extrémnym počasím? Rozhodujú materiály a konštrukcie

Víchrice, smršte a supercely sú čoraz častejšou realitou leta na Slovensku. Neostáva nič iné, než sa im prispôsobiť. Pri stavbe domu a garáže alebo aj pri rekonštrukcii by ste mali brať do úvahy aj tento aspekt, pretože čím pevnejšia stavba, tým menej škôd. Predchádzajte im, než bude neskoro.

Pevná stavba od základov

Možností, ako stavať svoj dom, je neúrekom. Montované domy, drevodomy, ale i ľahké mobilné riešenia. Rýchle stavby sú však najrizikovejšie. Ak chcete stabilný dom, ktorý odolá aj najsilnejšej víchrici, bez betónu a železných konštrukcií to nepôjde.

Základy musia byť hlboké a pevné, aby ste zabránili podmytiu a poškodeniu konštrukcie v dôsledku extrémneho vetra alebo záplav. Použite hrubú betónovú dosku s vysokou pevnosťou. Pre oblasť náchylnú na tornáda sa odporúča minimálna hrúbka 30 cm s použitím betónu triedy C25/30 alebo vyššej. Inštalujte aj kvalitný odvodňovací systém, aby ste zabránili zaplaveniu domu. Riešením sú drenážne systémy okolo základov, kvalitné rýny a záchytné nádrže na dažďovú vodu.

Železobetónové steny poskytujú najvyššiu úroveň ochrany. Môžu byť vyhotovené zo špeciálneho betónu s vysokou pevnosťou voči tlaku. Oceľové rámy s hrubými stĺpmi a priečkami dokážu odolať silným vetrom. Ak použijete tehly alebo bloky, mali by byť prepojené železobetónovými stĺpmi a masívnymi trámami. Použite vysokopevnostnú maltu a kvalitné tehly.

Pri smrštiach a tornádach to ako prvé „schytá“ strecha. Použite kovovú strešnú konštrukciu s pevnými trámami. Strecha by mala byť čo najnižšia, s minimálnymi prevismi, aby sa znížila pravdepodobnosť jej strhnutia vetrom.

Ideálny je pevný kovový strešný materiál, napríklad oceľové panely. Strešné krytiny by mali byť pripevnené pomocou špeciálnych skrutiek odolných voči vytrhnutiu vetrom. Strecha by mala byť pevne pripevnená k stenám, ideálne prostredníctvom kotiev spojených so základmi.

Na garáži určite nešetrite

Ak ste investovali do murovanej stavby, možno ste už so svojimi financiami na konci, ale ani doplnková budova by nemala ostať ukrátená. Garáž často slúži nielen ako úkryt pre auto, ale aj dielňa či odkladisko ďalších drahých vecí. Tie by pri poškodení stavby počas smršte mohli čeliť riziku zničenia.

Garáž by mala mať podobnú konštrukciu ako dom, s oceľovými alebo betónovými stenami a zosilnenou strechou. Najvhodnejší je plech s vysokou odolnosťou (oceľový alebo hliníkový plech s povrchovou úpravou). Strecha by mala byť sklonená (minimálne 30°), aby sa minimalizoval účinok vetra. Strešné panely by mali byť upevnené pomocou silných skrutiek s podložkami, ktoré odolajú vetru až do rýchlosti 250 km/h.

A nezabúdajte na garážovú bránu odolnú voči vetru s vysokou pevnosťou. Najlepšia voľba je sekciová garážová brána, ktorá sa pri otvorení zasúva pod strop. Je pevná, tesná a dobre odoláva vetru. Garážová brána by mala byť vyrobená z oceľových alebo hliníkových panelov, ktoré sú vyplnené polyuretánovou penou pre zvýšenie tepelnej izolácie a pevnosti. Oceľové panely by mali byť galvanizované a potiahnuté práškovou farbou pre zvýšenie odolnosti voči korózii. Takéto kvalitné garážové brány vyrába aj spoločnosť Lamelland.

Dajte si na bránu nainštalovať aj poistné západky, ktoré ju pevne uchytia v zatvorenej polohe. Tieto poistky zabezpečia, že brána zostane zatvorená aj pri silnom vetre. Môžete pridať vertikálne a horizontálne výstužné lišty, ktoré zvýšia pevnosť brány proti deformácii.

Ani tie najlepšie materiály a postupy však niekedy nezabránia veľkým škodám. Preto nezabúdajte svoju nehnuteľnosť aj poistiť a pravidelne rozsah poistenia aktualizovať podľa jej reálnej hodnoty.