Top

BLOG - ČLÁNOK

Ako nájsť najlepšie miesto pre garáž? Na toto nezabúdajte

17. 1. 2023 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Ako nájsť najlepšie miesto pre garáž? Na toto nezabúdajte

Garáž, rovnako ako dom, staviate v ideálnom prípade na celý život. Preto je také dôležité dobre zvážiť, kde bude stáť. Najčastejšie sa dnes garáže stavajú už priamo s novostavbou, ale ak už dom máte a garáž staviate dodatočne, bude potrebné si pozemok premerať a nájsť vhodné miesto. A to také, do ktorého budete mať nielen dobrý prístup, ale bude tiež v súlade so stavebným zákonom.

Máte prakticky len tri možnosti, ako garáž postaviť. Buď ako súčasť domu, alebo samostatne stojacu, alebo ju môžete k domu pristavať. Keďže predpokladáme, že vás zaujíma práve dodatočná stavba garáže k už existujúcemu domu, zameriame sa v tomto článku na samostatne stojacu garáž. Kde postaviť garáž, aby dobre slúžila?

Vstup do garáže z ulice

Garáž slúžiaca predovšetkým na parkovanie auta by mala mať čo najjednoduchšiu prístupovú cestu, preto ideálnym miestom je predná časť pozemku priamo z ulice. Zároveň je fajn vybudovať ju v blízkosti domu, aby ste to nemali z auta ďaleko. Čím kratšiu prístupovú cestu máte, tým viac ušetríte na dláždení povrchu. Často si majitelia stavajú garáž priamo vedľa domu, samozrejme tu je podmienkou, aby nezatienila okno niektorej miestnosti.

Súhlas dotknutých susedov

Ak chcete garáž postaviť v blízkosti susedného pozemku, mali by ste dodržať odstupové vzdialenosti, najmä v prípade, ak má sused v blízkosti okná do obytných miestností. Majiteľ by postavením garáže nemal trvalo obmedziť užívanie susedného pozemku na daný účel. Aj pri garážach, ktoré majú pôdorys menší než 25m2, budete potrebovať ohlášku a ak sa so susedom nedohodnete inak, pre umiestnenie budovy platí minimálny odstup 2 metre od hranice susedného pozemku. Neriskujte stavbu načierno, ktokoľvek vás môže nahlásiť stavebnému úradu a môžete dostať zbytočnú pokutu a narobiť si problémy.

Pozor, na akom pozemku staviate

Nie všetko z vášho pozemku je určené na výstavbu. Obvykle je časť s domom a priľahlými stavbami určená na zastavanie a zvyšok pozemku je definovaný ako záhrada alebo sad. V prípade, že máte záhradu od prístupovej komunikácie a dom v zadnej časti pozemku, možno budete chcieť garáž stavať práve na časti záhrady. V tomto prípade by ste mali splniť byrokratický krok navyše, a to vyňatie pozemku z pôdneho fondu. Ide len o tie metre štvorcové, ktoré majú slúžiť na umiestnenie garáže.

Ďalšou otázkou je sklon pozemku. Ak máte pozemok vo svahu, bude potrebné ho vyrovnať tak, aby bol prístup do garáže v rovine. Myslite aj na kúpu vhodnej garážovej brány, najmä pri malých pozemkoch a stiesnených priestoroch môže typ brány rozhodovať o každom centimetri. Napríklad ak máte krátku prístupovú cestu do garáže, ušetríte si priestor aj tým, že klasické krídlové garážové vráta nahradíte modernou sekciovou garážovou bránou, ktorá sa navíja na vodiace koľajnice pri strope v garáži. Ak máte skutočne malú garáž, pomôže vám rolovacia garážová brána – tá vám ušetrí priestor aj pri strope, ktorý môžete využiť na zavesenie vecí.

Ako si to odmerať

Môžete si svoj pozemok nakresliť v adekvátnej mierke na štvorčekový papier, potom si v rovnakej mierke vystrihnuť rozmery želanej garáže. S maketou garáže sa môžete na plániku pozemku pohybovať a na prvý pohľad uvidíte, kde sa oplatí garáž postaviť a kde nie. Môžete si vyznačiť aj svetové strany kvôli predstave o dopade slnečných lúčov a svetelnosti v garáži.

Na odmeranie priestorov v teréne budete potrebovať pásmo, s ktorým môžete zistiť presnú vzdialenosť od hranice pozemku po dom. Jej veľkosť si v teréne vyznačíte pomocou kolíkov označujúcich rohy garáže, medzi ktoré natiahnete špagát.