BLOG - ČLÁNOK
Aké základy by mala mať vaša nová garáž?
Garáž nie je automaticky súčasťou domov ani v prípade novostavieb, preto si ju nejeden majster chce dodatočne postaviť svojpomocne. Nejde síce o náročnú stavbu a o lacných či drahších možnostiach sme už písali v mnohých článkoch. Väčšina garáží by však mala mať pevné základy, aby dokázala plniť svoj účel dlhé roky. V tomto článku vám poradíme, ako si zvoliť správny materiál a technológiu na výstavbu základov pod garáž.
Len pripomíname, že menšie garáže do 25 metrov štvorcových nepotrebujú stavebné povolenie, stačí ohlásenie na stavebnom úrade. Aj v prípade malých montovaných garáží je však potrebné vybudovať aspoň minimálne základy a urobiť pevnú základovú dosku, na ktorej potom môžete postaviť či už murovanú, tehlovú alebo montovanú garáž. V prípade, že vám garáž zabezpečuje firma, aj tá bude vyžadovať už pripravený základ. Hĺbka základov, prípadne hrúbka základovej dosky závisí aj od terénu, v ktorom sa garáž bude nachádzať.
Aký je v tomto prípade postup? Tak ako na všetko, aj na určenie základov musíte mať plán. Je veľmi dôležité mať zistené parametre pozemku pre garáž, typ terénu a jeho sklon a členitosť, a tiež by ste už dopredu mali vedieť, aká garážová brána bude na vašej stavbe. Nerovné pozemky budú samozrejme vyžadovať úpravy, netreba tiež zabúdať na stavebné normy: garáž by mala stáť minimálne 2 metre od susediacich pozemkov (ak sa so susedmi nedohodnete inak).
- Betónové základy – najpevnejší variant základov pod garáž. Príprava spočíva v zarovnaní terénu, po obvode sa pripraví debnenie a podklad tvorí štrk a železné kari siete, na ktoré sa leje betón. Po vytvrdnutí je doska pripravená na murovanie stien garáže.
- Doska z betónových tvárnic – základ, ktorý je vhodný najmä pre montované garáže. Podklad aj v tomto prípade môže tvoriť vrstva štrku a následne sa ukladajú ťažké betónové diely vedľa seba, čím vznikne pevný podklad. Samozrejme, nie je to riešenie pre nestabilný terén s prípadným sklonom. Ide však zrejme o najlacnejšie riešenie pevnejšieho podkladu pod garáž.
- Ďalšou možnosťou je urobiť si základ zo zámkovej dlažby. V tomto prípade možno urobiť obvod z betónových obrubníkov a položiť doň vrstvu kameniva a jemnejšieho štrku, potom osadiť jednotlivé dlažobné kocky.
Myslite však vždy na to, či nebudete chcieť samotnú garáž do základu pevne ukotviť, čo by sa v prípade podkladu zo zámkovej dlažby alebo tvárnic robilo ťažšie. Z týchto možností teda ako najstabilnejšie riešenie vychádza betónová doska, do ktorej možno navŕtať železné tyče, spojené s garážou.
Či už si zvolíte pre svoju garáž pevné betónové základy alebo vsadíte na podklad z tvárnic, urobte si v rozpočte rezervu na kvalitné garážové brány. Dnes už nie je problém nájsť bránu aj na najjednoduchší typ garáže. Rolovacia garážová brána vám ušetrí trocha priestoru v menšej garáži, sekciové garážové brány sú praktické pre akúkoľvek garáž a krídlová garážová brána je pre tých, ktorí majú radi tradičné, osvedčené riešenia.