Top

BLOG - ČLÁNOK

Aj garáž si zaslúži jarné upratovanie. Myslíte, že nie?

19. 5. 2017 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
Aj garáž si zaslúži jarné upratovanie. Myslíte, že nie?

Pod pojmom jarné upratovanie si zväčša predstavíme len veľké prečistenie domácnosti, okien či automobilu. Nezabúdajte však ani na vašu garáž. Aj tá si zaslúži poriadne vyupratovať a zorganizovať. Na čo pri tom nezabudnúť?

V prvom rade: Zbavíme sa zbytočností

Nadišla jar, prešiel ďalší rok a vaša garáž je znova plnšia o niekoľko zbytočností. Veci, ktoré vám ešte minulý rok ako-tak slúžili, dnes už nefungujú. Znova sa vám v garáži nahromadilo niekoľko prázdnych plechoviek od olejov, farby, riedidiel… V garáži skutočne nájdeme všetko od auta, pneumatík a bicykla až po vianočné sviečky či športové náradie. Prichádza čas na triedenie!

Základným pravidlom je rozdeliť si veci na dve kôpky. „Potrebujem“ a „nepotrebujem“. Všetky veci, ktoré ste nepoužili, ako je rok dlhý, môžete v pokoji uložiť na kôpku nepotrebujem a následne sa s nimi rozlúčiť. Takisto tam patria nefunkčné veci, ohnuté kľúče, prázdne plechovky, staré chemikálie, zatuchnuté oleje… Pri likvidácii chemikálií však postupujte opatrne a tak, ako sa to po správnosti má.

A hor sa na čistenie!

Ak ste úspešne povyhadzovali všetky zbytočnosti z vašej garáže, už sami vidíte, že sa v nej hneď lepšie cítite. Zároveň však okamžite vidíte aj špinu a nečistotu, ktorá sa vo vašej garáži usadila. Čo s tým?

Garáž takmer každého motoristu sa môže „pochváliť“ škvrnami od oleja. Avšak aj s nimi sa môžete úspešne rozlúčiť. Stačí, ak na ne použijete odmasťovač. Iné škvrny na pracovnej doske či na zemi zasa odstránite kvalitným liehom.

Keď už sa vám podarilo odstrániť tú najhrubšiu a najviditeľnejšiu nečistotu, chyťte do rúk vysávač a poriadne povymetajte tie pavučinové kúty! Neštíťte sa ani zametania, prípadne umývania podlahy. Zbavte garáž zbytočných nečistôt a najmä prachu. Nemusíte byť ani alergik a zo zaprášenej garáže vychádzate prakticky pridusený.

Nezabúdajte ani na údržbu garážovej brány

Garážovú bránu treba udržiavať rovnako čistú, ako udržujete napríklad aj vaše vchodové dvere do domu. Po zime teda nezabúdajte ani na umytie brány (poslúži vám k tomu len voda a bežný saponát) a rovnako tak treba udržiavať čistotu v priestore brány, vodiacich líšt a takisto aj pod bránou. Dbajte najmä na čistotu koľajníc a gumového tesnenia.

Základom je pravidelná starostlivosť

Aj pri garáži platí, že ak si ju chcete udržať čistú a aspoň v akom-takom poriadku, mali by ste sa jej venovať pravidelne. Vetrajte, zametajte, umývajte… Uvidíte, že v čistej garáži sa nielen lepšie dýcha, ale aj pracuje a parkuje.