Top

BLOG - ČLÁNOK

7 otázok, ktoré si nezabudnite premyslieť pred výstavbou garáže

8. 7. 2016 | Martin Kotrbčík | Poradenstvo
7 otázok, ktoré si nezabudnite premyslieť pred výstavbou garáže

Ak vás v budúcnosti čaká stavba garáže, určite nepodceňujte plánovanie. Môžete sa tak vyhnúť zbytočným problémom a ľutovaniu, že ste svoju garáž nepostavili inak…

Akú funkciu by mala vaša garáž spĺňať?

Na prvý pohľad je to jasné. Primárnou funkciou je, aby v nej parkovalo auto. Mnoho ľudí nad iným využitím garáže ani nerozmýšľa. Potom však skončia so zapratanou garážou, kde sa nakoniec ich auto ani nezmestí. Prípadne tento priestor obsadí „domáci kutil“, kvôli ktorému tam nezostane žiadne miesto nazvyš.

Ste domáci kutil?

Ak áno, dobre si rozmyslite, či sa vám neoplatí postaviť väčšiu garáž. Ak vám to pozemok a priestor dovoľuje, zväčšite priestor o dielňu, ktorú v budúcnosti budete potrebovať.

Potrebujete veľa úložného priestoru?

Ak vám v dome chýba podkrovie, pivnica alebo záhradný domček, určite budete potrebovať úložný priestor pre rôzne „haraburdy“. Je dobré na to myslieť už pred začatím výstavby, aby vám neskôr tento drahocenný priestor nechýbal.

Plánujete mať v budúcnosti viac vozidiel?

Ak momentálne máte iba jedno vozidlo, nemusí tomu byť vždy tak. Preto je dôležitý aj tento aspekt. V budúcnosti môžete ľutovať, ak jedno z vašich áut bude musieť parkovať neustále vonku. Preto si dobre premyslite, či sa rozhodnete pre jednomiestnu alebo dvojmiestnu garáž.

Aký rozmer garáže zvoliť?

Rozmery sa väčšinou odvíjajú od rozmerov auta + 1 meter na šírku a dĺžku. Treba myslieť aj do budúcna, keby ste mohli mať väčšie auto. Pri dvojgarážach sa za pohodlný rozmer považuje 6 x 7 metrov. Minimálna výška by mala dosahovať 2,1 metra. Treba brať do úvahy aj garážovú bránu. Ak sa rozhodnete pre typ, ktorý sa otvára pod strop, treba, samozrejme, zvoliť väčšiu výšku stropu.

Širšie brány ako 5,5 metra sa považujú za atypické, preto vás vyjdu drahšie. Vždy je tu však alternatíva dvojgaráže s dvoma garážovými bránami.

Chcete garáž spojenú s domom alebo samostatne stojacu?

Samostatne stojaca garáž je z hľadiska výstavby najjednoduchšia. Toto riešenie je najlacnejšie a možno si stavbu dokážete zrealizovať aj sami, čím ušetríte ďalšie financie.

Garáž si môžete pristaviť k domu. Je to akási alternatíva medzi samostatne stojacou a vstavanou garážou. Výhodou je, že sa do tohto typu garáže ľahšie privádza elektrina a voda. Ak si zvolíte nevykurovanú garáž, stále ju bude „hriať“ váš dom.

Vstavanú garáž si je potrebné väčšinou naplánovať už pred stavbou domu. Dôležité je, aby v projekte umiestnenie garáže dávalo zmysel. Niekedy je dokonca možné pristaviť dodatočne garáž k domu. To sa však odporúča iba pri starších stavbách.

Potrebujem na samostatne stojacu garáž stavebné povolenie?

Ak vaša stavba bude spĺňať tieto aspekty, stavebné povolenie nepotrebujete:
● Stavba do 25m² a do 5m výšky s jedným podlažím
● Stavba podpivničená najviac do hĺbky 3m na pozemku rodinného domu alebo stavba pre rodinnú rekreáciu.
● Stavba, ktorá neslúži na výrobu alebo skladovanie horľavých látok alebo výbušnín
● Nejedná sa o jadrové zariadenie alebo stavbu pre podnikateľskú činnosť
● Je v súlade s územnoplánovacou dokumentáciou
● Je umiestnená v odstupovej vzdialenosti od spoločných hraníc pozemkov najmenej 2m
● Plocha časti pozemku schopného vsakovať dažďovú vodu a po jej umiestnení bude najmenej 50% z celkovej plochy pozemku rodinného domu alebo stavby pre rodinnú rekreáciu