Top

BLOG - ČLÁNOK

5 tipov, ako si vybrať bránu pre malú garáž

3. 3. 2022 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
5 tipov, ako si vybrať bránu pre malú garáž

Motoristi sa určite zhodnú, že malá garáž je vždy lepšia, než žiadna. Či už ste ju takú kúpili, alebo vám stavebné normy na pozemku nedovoľujú postaviť ju väčšiu, možnosť schovať auto pred zimným nečasom je na nezaplatenie. Ak sa však chystáte vymeniť garážovú bránu, budete postavení pred dilemu: ako si ju správne vybrať, aby bola pohodlná na používanie, neuberala zbytočne z priestorov garáže a aby ste ju mohli využívať presne tak, ako si želáte.

Urobili sme krátky súhrn pre laikov, na čo presne prihliadať, aby ste si do malej garáže vybrali ideálnu bránu.

Máte dostatok priestoru pred garážou?

Túto otázku si zodpoviete ako prvú, pretože ak máte tesný rozpočet, najlacnejším riešením pre vás bude klasická krídlová garážová brána. Tú však musíte vedieť otvoriť, krídlovú bránu môžete otvárať smerom von, ale iba v tom prípade, že máte pred ňou rovný terén. Pri podzemných alebo polozapustených typoch garáže, prípadne pri inak stiesnených priestoroch toto riešenie nevyhovuje.

Premerajte si výšku stavby a priestor nad stavebným otvorom

Ak teda nie je vhodná krídlová brána, pozrime si ďalšie možnosti. Zmerajte si výšku garáže a priestor od hornej hranice stavebného otvoru po strop, takzvané nadpražie, a tiež výšku, ktorú máte nad stropom garáže od auta. Niektoré garáže nemajú nadpražie, takže ich stavebný otvor tvorí prakticky celú stenu. Aj v takomto prípade si môžete nechať namontovať sekciovú garážovú bránu, avšak potrebujete si byť istí, či budete mať dostatok miesta na strope.

Preverte si, koľko miesta máte na strope garáže

Od toho závisí, aký mechanizmus by ste si mohli vo vašej garáži dovoliť. V prípade sekciovej garážovej brány musíte rátať s tým, že mechanizmus vám zaberie priestor priamo na strope. Ak máte nízky strop, prípadne so stropným priestorom rátate na iné účely (napríklad kvôli závesným konzolám na úložné boxy), namiesto sekciovej garážovej brány si zvoľte rolovaciu.

Riešenie pre mini garáže: rolovacia garážová brána

Pri rolovacej bráne nepotrebujete ani špeciálny priestor na strope, pretože box, do ktorého sa lamely brány budú navíjať, môže byť umiestnený buď priamo v otvore, pred ním alebo za ním. To už záleží od možností a želania. Rolovacie brány skutočne vyhovujú akokoľvek malej garáži a poskytujú prakticky všetky výhody, ktoré má aj sekciová garážová brána.

Vymerajte si vzdialenosť od otvoru po parkovacie miesto

Ak je možné vaše auto zaparkovať aspoň meter od vchodu, máte širšie možnosti čo sa týka zakomponovania prvkov do garážovej brány – napríklad si môžete nechať vyrobiť bránu s dverami, ktoré sa budú otvárať dovnútra. Rolovacie aj sekciové garážové brány tak nemusíte dvíhať zakaždým, keď si chcete z garáže čosi vybrať.