Top

BLOG - ČLÁNOK

5 tipov, ako si správne vybrať bránu pre podzemnú garáž

24. 3. 2022 | Katarína Jakubeková | Poradenstvo
5 tipov, ako si správne vybrať bránu pre podzemnú garáž

Či už ste domček zdedili, alebo staviate v kopci a jediným priestorom na garáž je podzemie, skôr či neskôr sa dostanete k otázke, akú garážovú bránu k nej zvoliť. Podzemné garáže majú niekoľko špecifík, na ktoré treba dať pozor. Aby garáž slúžila tak, ako má, je veľmi dôležité vybrať k nej aj správnu garážovú bránu.

Dnes máte na výber veľa možností, no nie všetky sa hodia k podzemnej garáži. Zamerajte sa na nasledujúce body, ktoré vám pomôžu nájsť správne riešenie.

Dôležitý je sklon príjazdovej cesty

Pre podzemné garáže sú typické najmä priestorové obmedzenia. Príjazdová cesta s prudkým sklonom prakticky vylučuje akékoľvek krídlové riešenia brán. Zrejme by tiež nebolo veľmi praktické mať pri klesajúcej príjazdovej ceste klasickú otváravú dvojkrídlovú bránu, hoci tie sú stále medzi majiteľmi garáží obľúbené. Lepšou možnosťou sú brány, ktoré sa navíjajú nahor. Takže na výber je sekciová garážová brána, prípadne rolovacia garážová brána.

Veľkosť podzemnej garáže rozhoduje aj o garážovej bráne

Ak máte garáž dostatočne veľkú, teda nie minimálne odporúčané rozmery, vaše ruky sú voľnejšie pri výbere brány. Máte v garáži zrejme dosť miesta na pohon a vodiace koľajnice, ktoré napríklad pri sekciovej garážovej bráne potrebujete umiestniť na strop. V opačnom prípade je pri veľmi malej garáži zrejme najúspornejším riešením rolovacia garážová brána.

Priestor pod stropom: potrebujete ho?

Ak sa môžete vzdať miesta na strope priamo nad garážovou bránou, nič nebráni tomu, aby ste si vybrali práve sekciovú garážovú bránu, ktorá je stále najobľúbenejším a cenovo najvýhodnejším riešením.

Vyberajte brány s vetraním

Podzemné garáže nemajú veľa možností vetrania, moderná garážová brána však obsahuje vetracie mriežky, ktoré pomôžu udržať vnútri cirkuláciu vzduchu. Zamedzíte tak vlhnutiu a tvorbe plesní. Je však nutné to doplniť aj kvalitným ventilátorom, aby bola cirkulácia vzduchu v garáži dostatočná na odvetranie.

A najmä: dajte si záležať na jej zabezpečení

Nech už vám z ponúkaných možností vychádza ktorákoľvek, nezanedbajte bezpečnosť brány. Pretože podzemná garáž je ako hlavný vchod do domu, preto si jej bezpečnosť radšej poriadne overte. Dnes už to nie je problém, lebo kvalitné garážové brány sa vyznačujú dobrými zámkami a ochranou voči zlodejom. Vyberte si brány od Lamelland a o bezpečnosť garáže, ale aj celého domu sa nebudete musieť obávať.