Top

BLOG - ČLÁNOK

4 tipy, na čo si dať pozor pri osvetlení garáže

12. 8. 2021 | Martin Kotrbčík | Poradenstvo
4 tipy, na čo si dať pozor pri osvetlení garáže

Všetci sme šťastní, keď sa nám konečne podarí dostavať garáž. Či už ide o lacné samostatne stojace garáže, alebo poctivé murované stavby, všetky potrebujú osvetlenie. Nie je to len prístrešok pre auto, ale aj priestor, v ktorom môžete mať uložené množstvo vecí. A nik z nás asi nechce pri parkovaní v tme tápať, kde čo je, aby sa vyhol poškodeniu auta alebo iného majetku.

Preto si na montáži svetiel dajte záležať a dobre si ich rozmiestnenie vopred naplánujte. Ako na to? Držte sa týchto zásad:

  1. Svietidlá je lepšie umiestňovať na steny garáže, nie na strop. V prvom rade kvôli tomu, aby nezavadzali a nezatienila ich napríklad garážová brána. Dnes najrozšírenejšie typy, sekciové garážové brány sa navíjajú na strop dovnútra garáže. Preto je kontraproduktívne dávať svetlá na strop. Navyše, potrebujete osvetliť priestor garáže, nie strechu svojho auta. Osvetlenie na stenách rozmiestnite rovnomerne tak, aby sa svetlo rozlialo do všetkých kútov.
  2. Skontrolujte si stupeň ochrany svietidiel, takzvané IP krytie. Ide o to, ako veľmi sú svetlá chránené pred vodou či nárazmi. Hodnota IP obsahuje dve čísla, prvé označuje odolnosť voči vniknutiu predmetov a druhé odolnosť voči vode. Pri svetlách v garáži sa odporúča aspoň IP 44, čiže odolnosť voči vniknutiu tuhých častíc alebo predmetov o priemere 1 mm a väčších, a odolnosť voči vode striekajúcej zo všetkých smerov. Je to logické vzhľadom na to, že garáž je prostredím s náročnými podmienkami.
  3. Ak máte možnosť, rozdeľte si svetlá na jednotlivé zóny. Záleží to samozrejme od veľkosti garáže, ale ak máte viac zón, každá by mala mať samostatné ovládanie. Napríklad samostatnou zónou je miesto pre auto, ďalšia môže byť pracovná, čiže kút pre majstrov. Dôležité je tiež vonkajšie osvetlenie, dostatočne osvetlená by mala byť garážová brána. Ideálne sú LED svietidlá s pohybovým senzorom. Každá z týchto zón by sa mala dať spustiť samostatne, či už automaticky, alebo manuálne.
  4. Do pracovných priestorov sa odporúča skôr osvetlenie so studeným tónom, pri ktorom sa lepšie pracuje a je ostrejšie. Teplé tóny si ponechajte pre interiér obytnej zóny a relax.

Veríme, že vám osvetlenie v garáži aj vďaka týmto tipom bude slúžiť tak ako potrebujete, aby ste ju mohli využívať naplno.