Top

BLOG - ČLÁNOK

Tipy, ako si efektívne zaizolovať garáž

23. 9. 2020 | Katarína Jakubeková | education
Tipy, ako si efektívne zaizolovať garáž

Izolácia garáže má dvojaký význam. Garáž je často miestom, v ktorom trávime množstvo času majstrovaním a chceme v nej mať preto aspoň trochu pohodlia. To znamená, nechceme sa v nej počas leta variť vo vlastnom pote, a v zime zasa mrznúť. Zároveň v prípade, že je priamo napojená na dom, je dôležité izolovať ju kvôli únikom tepla z domu. Pri izolácii garáže nemusí ísť o náročnú investíciu, ponúkame vám preto niekoľko tipov, ako zaizolovať garáž jednoducho a účinne.

Čím môžete zatepľovať

Modernou technológiou je izolácia fúkanou penou, ktorá vyplní priestory medzi sadrokartónom a stenami. Izolovať môžete tiež s pomocou penových dosiek z minerálnej vlny alebo polystyrénu. Materiály môžete podľa možnosti kombinovať, alebo ich vrstviť. Odporúčame jednotlivé vrstvy nedávať na seba natesno, aby sa neznižoval izolačný účinok.

Ako na zatepľovanie garáže

Garáž môžete zatepliť celú, ale ak máte nízky rozpočet, tak sa môžete zamerať len na niektoré steny. Dôležité je najmä izolovať steny, prípadne strop, ktoré spájajú garáž s domom.

Samostatne stojace garáže môžete zatepľovať zvnútra, aj zvonka. Pri zatepľovaní vo vnútri musíte samozrejme rátať s úbytkom miesta. Ak sa chcete vyhnúť tvorbe plesní a zachovať si v garáži sucho, nezabudnite na paropriepustnú fóliu, ktorá zabráni kondenzácii vodnej pary.

Keď zatepľujete, myslite na to, že do izolácie treba vyrezať otvory na vetracie mriežky či ventilátor. Myslite aj na elektrické skrinky, rozvody, osvetlenie či vypínače – to všetko musí ostať dostupné a mať priestor.

Pri izolácii strechy garáže sa izolačný materiál dáva buď pod, alebo nad strešné nosníky. Závisí to od toho, či chcete odizolovať jednoplášťovú, alebo dvojplášťovú strechu. Takzvaná teplá, teda jednoplášťová strecha vyžaduje izolačný materiál nad strešné nosníky. Pri dvojplášťovej, teda studenej streche, montujeme izoláciu pod strešné nosníky. Pri tomto type strechy sa necháva aj malý vzduchový priestor nad izoláciou, čím sa zabráni kondenzácii pary v streche.

Izoláciu potrebuje aj garážová brána

Keďže garážová brána tvorí veľkú časť jednej zo stien, unikať cez ňu môže až 20% tepla. Ak kupujete novú, myslite na to, že kvalitná garážová brána by mala mať dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Výborne izolujú napríklad sekciové garážové brány. Odporúčame však myslieť aj na utesnenie brány po jej obvode.

Dodatočne si môžete garážovú bránu zatepliť tuhou penou z vnútornej strany a odporúčame takto zabezpečiť aj dvere, ktorými vstupujete z garáže priamo do domu.