Top

BLOG - ČLÁNOK

Stavba garáže svojpomocne alebo na kľúč? Čo sa vám opláca viac?

12. 6. 2017 | Martin Kotrbčík | education
Stavba garáže svojpomocne alebo na kľúč? Čo sa vám opláca viac?

Uvažujete nad stavbou garáže a zamýšľate sa nad tým, či sa vám viac opláca, ak si ju postavíte sami? Ešte predtým, ako sa pustíte do zháňania materiálu, si prečítajte náš článok a zistite, či má svojpomocná stavba garáže skutočne viac výhod ako stavba na kľúč.

Čo všetko zahŕňa stavba novej garáže?

Ako prvé vás ešte pred stavbou novej garáže čakajú výkopové práce. Nasleduje pokladanie základovej dosky a až potom samotná výstavba garáže (múry, krov, strecha). Pokračujete s fasádnymi prácami a izoláciou, a, samozrejme, netreba zabúdať ani na záverečnú inštaláciu garážovej brány. To, akú garážovú bránu chcete umiestniť do vašej novej garáže, by ste si však mali vyjasniť ešte predtým, ako sa do stavby vôbec pustíte a prispôsobiť tomu aj výsledný tvar garáže.

Z akých typov garáží máte na výber?  

Možností máte viacero. Medzi lacnejšie varianty patrí napríklad oceľová garáž. Tento typ garáže je pomerne jednoduchý aj na montáž. Všetky dielce dostanete priamo od výrobcu a je len na vás, či si svoju novú garáž postavíte sami alebo využijete služby firmy, od ktorej ste si garáž zakúpili. Lacnejšou alternatívou môže byť napr. aj drevená garáž. S tou sú však spojené viaceré nevýhody, ako napríklad pravidelná starostlivosť či väčšie riziko vyhorenia.

Klasikou je však stále stará dobrá murovaná garáž. Tá si však od vás vyžaduje všetky práce, ktoré sme už spomínali. Jej stavba je náročná predovšetkým na čas a niekedy aj na financie. Najmä, ak nemáte v dodávateľoch jednotlivých stavebných materiálov a komponentov prehľad.

Výhody a nevýhody svojpomocnej stavby

Do svojpomocnej stavby by sa mal pustiť iba skutočne zručný človek, ktorý má potrebné vybavenie. Pomocou Googlu či videí na Youtube si garáž nepostavíte. Na to, aby sa vám svojpomocná stavba skutočne oplatila, musíte takisto poznať ceny dodávateľov a tiež to, či ponúkajú kvalitné materiály. A v neposlednom rade musíte vedieť, ako správne nainštalovať vašu novú garážovú bránu.

Práve neodbornosť a nedostatočné zručnosti vám môžu spôsobiť ďalšie nečakané výdavky či vás dokonca ohroziť na zdraví a živote. V tomto prípade sa naozaj neopláca vaše schopnosti preceňovať.