Top

BLOG - ČLÁNOK

Je lepšia garáž v dome, alebo samostatne stojaca garáž?

22. 3. 2021 | Katarína Jakubeková | education
Je lepšia garáž v dome, alebo samostatne stojaca garáž?

Nad touto otázkou sa určite aspoň raz zamyslela väčšina ľudí, ktorí stavali dom. Okrem možností pozemku, ktoré môžu stavbu garáže ovplyvniť, rozhodujú aj očividné faktory – bezpečnosť, hlučnosť či vplyv na pohodlie. Ale rozhodnutiu by mala predísť naozaj detailná analýza, aby vás nezaskočili nečakané problémy. Ak sa neviete rozhodnúť, ponúkame vám súhrn, ktorý vám pomôže zistiť najlepšie riešenie pre vás.

Keď ide o garáž, rozprávame sa väčšinou o priestore v minimálnych rozmeroch 3,5 krát 6 metrov. V oboch prípadoch, teda aj pri samostatne stojacej, aj pri vstavanej garáži ide o pomerne veľký priestor, ktorý treba obetovať. Určite ste sa už stretli s názorom, že plytvať miestom v dome je škoda. Rovnako ale môžete počuť názor, že je škoda plytvať miestom na pozemku. Ako to teda so stavbami je, čo sa týka miesta?

Ak rátate s garážou priamo v dome, pripravíte si podľa toho samotný projekt stavby domu a je na vašom zvážení, či chcete tento priestor venovať autu. Ak však chcete najskôr postaviť dom a garáž stavať mimo neho, je potrebné rátať s normami, ako je napríklad potrebná vzdialenosť od susedovho pozemku (obvykle sa ráta s dvoma metrami). V oboch prípadoch sa na garáž vzťahuje iná daň z nehnuteľnosti, než na zvyšok domu. Garáže vnútri domu bývajú považované za nebytový priestor, samostatne stojace garáže sú zasa posudzované ako dodatočné stavby.

Porovnania

Čo je teda primárnou výhodou vstavaných garáží, ktoré sú súčasťou domu? Jednoznačne to, že život s nimi je pohodlnejší. Počas zimy si zaparkujete vnútri bez toho, aby ste museli čeliť výkyvom počasia, vystúpite si pekne suchou nohou do vyhriateho domu. Výhodou môže byť tiež pocit väčšej bezpečnosti, že máte auto zaparkované priamo v dome, kde by ste teoreticky mohli počuť pokus o vniknutie do garáže.

Naopak, nevýhodou môže byť vyššia koncentrácia výfukových plynov a škodlivín z auta, ktoré sa môžu dostať do obytného priestoru. Ďalej sú to potenciálne úniky tepla, a to najmä v prípade, že garáž nie je zateplená. Zároveň je treba dbať na správne vetracie prvky v garáži, čiže výkonný ventilátor a potrebu zateplenia aj na múroch garáže. To zvyšuje samozrejme aj náklady na ňu. V neposlednom rade je nevýhodou aj zvýšená hlučnosť v dome, ktorá môže niektorým vadiť, najmä ak má garáž slúžiť zároveň ako dielňa na opravu auta.

Pri samostatne stojacej garáži veľa týchto problémov odpadá. Avšak tu zasa treba myslieť na potrebu osobitnej ohlášky alebo stavebného povolenia, pretože ide o ďalšiu stavbu. Rovnako ju musíte vo vlastnom záujme zabezpečiť vetracími prvkami, aby sa v nej nehromadila vlhkosť.

Kvalitná garážová brána je zárukou bezpečnosti

Na zamyslenie môže byť tiež faktor bezpečnosti. Lenže tu sa určite neodvážime hodnotiť, čo je lepšie. Rozhodne je bezpečnejšie mať auto na svojom ohradenom pozemku, než na ulici, kde sa k nemu profesionálni zlodeji ľahšie dostanú. Ale ak hovoríme o tom, či parkujete v samostatne stojacej garáži, alebo v dome, jednoznačná odpoveď neexistuje. Teda, existuje – bezpečná garážová brána rovná sa bezpečné auto.

Pri vstavanej garáži je bezpečná garážová brána ešte hádam o čosi dôležitejšia. Predstavte si totiž, že by sa zlodeji vedeli ľahko dostať cez bránu do garáže, odkiaľ majú prístup priamo do celého domu…. Radšej ani pomyslieť, však? Pri samostatne stojacej garáži nájazd zlodeja schytá “len” auto a náradie v nej, ale ak ide o ochranu celého domu, neoplatí sa nič riskovať.

Najlepšia garážová brána, ktorá vašu garáž ochráni, by mala mať kvalitné bezpečnostné prvky, dostatočnú izoláciu pred vrtochmi počasia a mala by dokonale tesniť.

Či už si vyberiete obľúbené sekciové garážové brány, alebo rolovacie brány šetriace priestor v garáži, prípadne modernú krídlovú bránu, dbajte na referencie výrobcu a investujte do skutočnej kvality.