Top

BLOG - ČLÁNOK

Dajte zlodejom červenú: ako čo najlepšie zabezpečiť garáž pred vykradnutím?

18. 3. 2019 | Katarína Jakubeková | education
Dajte zlodejom červenú: ako čo najlepšie zabezpečiť garáž pred vykradnutím?

Garáž nie je len príbytkom pre vaše auto či motorku, ale často skladiskom ďalších dôležitých vecí, záhradnej techniky, sezónnych pneumatík, náradia a podobne. Bohužiaľ, zároveň je to aj štatisticky jeden z najlákavejších cieľov pre zlodejov. A majitelia garáží tento fakt veľmi často podceňujú. Preto sa spolu s nami pozrite na súhrn najdôležitejších rád, ktoré vám pomôžu ochrániť aj iný majetok okrem vozidla, ktorý skladujete v garáži a ktorý má určite vysokú hodnotu.

Zabezpečeniu garáže by sme mali venovať rovnakú pozornosť, či už je súčasťou pozemku na ktorom bývame, priamo prepojená s domom, alebo sa nachádza mimo bydliska. Zlodeji majú v malíčku prelomenie zámku pre jednotlivé garážové brány, pri slabšom zabezpečení stačí len pár minút a vám už ostanú len oči pre plač. Obzvlášť opatrní buďte pri garážach prepojených s domom. Ak už zlodej vnikne do garáže, ohrozený je celý dom. Tak, ako ste ochotní investovať do kvalitných bezpečnostných dverí, myslite aj na poriadne zabezpečenie garáže.

Dodržujte základné pravidlá

Pozrite sa na svoju garáž zvonka očami potenciálneho zlodeja. Čo ho môže prilákať? V prvom rade by to mohol byť pohľad dovnútra, aby vedel, či stojí za to sa do garáže vlámať. Preto ak vaša garáž má okná, pri odchode ich určite zatemnite roletami alebo aspoň závesmi. Existujú tiež nepriehľadné fólie, ktoré prepúšťajú svetlo dovnútra, no zvonka do garáže nevidno.

Dávajte veľký pozor na ovládanie pre elektrické brány. Odporúčanie je nosiť ho so sebou, neodkladať na notoricky známe miesta. Veľa vodičov ho necháva v aute a verte, že skúsený zlodej má odsledované tieto chyby naozaj dôsledne.

Zvážte tiež druhotné zabezpečenie vecí v garáži – zamknutie každej drahšej veci na osobitný zámok. Existuje množstvo bezpečnostných systémov s ukotvením zámku do podlahy garáže pomocou safety boxu a bezpečnostného lana. Takto môžete zabezpečiť kosačky, sezónne pneumatiky či iné drahšie veci. Náradie skladujte v skrinke s osobitným zámkom. Aj vďaka náradiu by sa zlodej mohol dostať do vášho domu, ak máte garáž prepojenú dvermi s domácnosťou. A to je naozaj škaredá predstava.

Kvalitná garážová brána je základ

Asi netreba zdôrazňovať dôležitosť mechanického zabezpečenia. Bezpečnosť garáže do veľkej miery závisí už od typu garážovej brány, ktorú si vyberieme. Aj jednoduchá krídlová brána sa však dá zabezpečiť dobrým zámkom a prípadne doplnkovými mechanizmami, ako je alarm alebo kamery.

Krídlová brána na garáži môže mať zámok s bezpečnostnou vložkou a dodatočný visiaci zámok. Vyberajte zámky s najvyššou bezpečnostnou triedou 4, alebo minimálne 3. Najvyššia bezpečnostná trieda znamená, že zlodej sa so zámkom potrápi pomocou vrtáka a sekery minimálne desať minút. Krídlovú garážovú bránu možno tiež zabezpečiť závorovým systémom.

Alarm a kamerový systém

Samozrejme, ak ste mimo svojho majetku, desať minút na prelomenie zámku stále nie je dosť. Preto je fajn mechanické zabezpečenie doladiť alarmom, prípadne kamerovým systémom, ktoré pomôžu prichytiť zlodeja pri čine, alebo ho skrátka odohnať. Existujú bezdrôtové systémy nenáročné na montáž, alebo spoľahlivejšie drôtové alarmy napojené na ďalšie detektory. K alarmom si možno vybrať zo širokej ponuky snímačov. Ide o finančne náročnejšie riešenia, ktoré potrebujú pravidelné revízie a údržbu, ale môžu zachrániť váš majetok.

Úplne posledná rada na záver, ktorá je už len bonusom ku všetkým ostatným: dajte si svoju garáž poistiť. V rámci poistenia máte garáž spolu s majetkom v nej chránenú pred živelnými pohromami, požiarom a tiež krádežou. Ak už teda zabezpečenie garáže zlyhá, preplatenie krádeže vám čiastočne vykompenzuje vzniknuté škody.