Top

BLOG - ČLÁNOK

Budujete príjazdovú cestu ku garáži? Na toto si dajte pozor

24. 8. 2020 | Katarína Jakubeková | Nezaradené
Budujete príjazdovú cestu ku garáži? Na toto si dajte pozor

Možno ste práve dostavali svoj nový dom a pri myšlienke na príjazdovú cestu sa len usmievate, mysliac si, že je to maličkosť. Neradi by sme vám pokazili radosť, no pravdou je, že stavba takejto cesty pre vaše auto nie je tak jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Poradíme vám, aké materiály a typy ciest sa hodia práve na váš pozemok, či to zvládnete svojpomocne a kedy je už lepšie na takúto stavbu osloviť odborníkov.

Čo musíte zvážiť

V prvom rade si ujasnite, aké nároky má okolie domu, aké je tam podložie, sklon a aké bude zaťaženie cesty. To závisí nielen od počtu áut, ktoré po nej budú prechádzať, ale aj od ich hmotnosti. Ak používate ťažšie automobily určené na stavebné práce, odporúčame nespoliehať sa len na vlastné práce, ale zapojiť aj odborníkov, aby cesta spĺňala náležité normy.

Čo sa týka materiálov, máte mnoho možností, no najspoľahlivejším materiálom ostáva betón. Ak nemáte skúsenosti so správnym namiešaním betónu, radšej to prenechajte na majstrov, pretože zle pripravený betón by mohol skoro popraskať. V prípade, že vás betón neláka, možnosťou je aj klasická zámková dlažba, v prírodných záhradách sú obľúbené namiesto cesty príjazdové pásy z prírodného kameňa, alebo zatrávňovacie dlaždice. Pri všetkých riešeniach však rátajte s tým, že potrebujete pevné podložie, ktoré udrží cestu dlhé roky v dobrom stave. Vyhnete sa tak prepadlinám, koľajam, prípadne zle vyspádovanej ceste, ktorú budú ničiť mláky po dlhších dažďoch.

Dôležité je tiež myslieť na čistenie príjazdovej cesty od snehu a špiny, čomu sa počas zimy nevyhnete. Hoci veľmi krásne príjazdové cesty sú aj zo štrku, jeho čistenie od snehu by vás už nemuselo až tak veľmi baviť.

Aby s cestou ladila aj garážová brána

S dostatočne pevnými materiálmi musíte rátať aj pri polopodzemnej alebo podzemnej garáži. Pri vjazde totiž príjazdová cesta bude postavená na svahu, čo vyžaduje odolné podložie a kvalitné dláždenie, ktoré sa po pár mesiacoch nezačne rozpadávať. V tomto prípade si dávajte pozor aj na garážové brány, pretože sklon cesty môže ovplyvniť aj zatváranie brán. Práve preto sa neoplatí stavať príjazdovú cestu skôr, než máte poriešený výber garážovej brány.

V neposlednom rade je dôležité dbať aj na zladenie vzhľadu príjazdovej cesty s domom. Moderné domčeky majú materiál príjazdovej cesty zladený s prvkami, ako sú nielen fasáda, ale aj garážová brána či exteriérové žalúzie – aby bol výsledok nielen praktický, ale aby aj pohladil oko. Preto záverečné odporúčanie znie, hoci neplánujete príjazdovú cestu budovať ihneď, nechajte si ju už pri rekonštrukcii či stavbe navrhnúť architektom ako súčasť projektu. Budete tak mať jasno v tom, čo sa oplatí, čo na to potrebujete a ako to môže na konci celé vyzerať.