Top

BLOG - ČLÁNOK

Ako si poradiť s plesňou v garáži?

9. 4. 2021 | Martin Kotrbčík | education
Ako si poradiť s plesňou v garáži?

Vlhkosť v akejkoľvek miestnosti domu neveští nič dobrého a pleseň v garáži je už len vyústením tohto dlhodobého stavu. Okrem toho, že môže vlhký vzduch spôsobiť koróziu na karosérii auta aj náradí v garáži, je predpokladom pre vznik plesní a húb, ktoré poškodia steny a môžu negatívne ovplyvniť zdravie človeka. Plesne môžu prekvitať v akejkoľvek garáži, či už je murovaná, montovaná, z tehly alebo z plechu. Dá sa jej zbaviť?

Samozrejme, dá. Najlepšie je však zariadiť si garáž tak, aby nemala vôbec šancu vzniknúť. Keďže garáž je miestom, kde sa kondenzuje vlhkosť zo snehu alebo dažďa, v spojení s nečistotami je to pri nedostatočne pripravenej garáži raj pre plesne. Myslite na to už pred stavbou garáže.

Vetrať, vetrať, vetrať

Základom pre to, aby pleseň nevznikla, je zariadiť v garáži dostatočné odvetrávanie. Dôležité sú vetracie mriežky umiestnené podľa noriem a odporúčaní, cez ktoré bude vzduch dostatočne prúdiť a odvádzať vlhkosť z miestnosti von. Aj kvalitná garážová brána by mala obsahovať dodatočné vetracie mriežky. Do garáže sa hodí aj výkonný ventilátor určený pre garáže. Pri budovaní garáže je dobré zariadiť kvalitnú hydroizoláciu a špeciálny podlahový náter. Takisto aj strecha by mala byť kvalitne izolovaná a vybavená paropriepustnou fóliou.

Ak si to môžete dovoliť, je lepšie garáž zatepliť a vyhrievať ju. Teplý a suchý vzduch nedáva šancu plesniam. Prietok vzduchu pri vetraní garáže by mal byť aspoň 180 kubíkov za hodinu.

Možnosťou sú aj špeciálne omietky odolné voči plesniam, samotné ale nezabránia kondenzácii vody na stenách.

Čo s existujúcimi plesňami

Je možné, že ste si kúpili už stojacu garáž s vlhkosťou. V takom prípade to bohužiaľ bez väčších zásahov nepôjde. Ak je v garáži nevyriešená príčina vlhkosti z dôvodu nedostatočnej izolácie a odvetrávania, problém s plesňami bude pretrvávať. Ale prvotná sanácia plesní môže zahŕňať použitie odvlhčovača, výmenu omietok a injektáž zasiahnutých stien. Nasledovať by mala už spomínaná hydroizolácia, dobudovanie alebo uvoľnenie vetracích otvorov, prípadne ak je to nutné, potrebná bude aj nová garážová brána. Moderné garážové brány už automaticky rátajú s odvetrávaním a preto sú ich súčasťou vetracie otvory s mriežkami.

Nenechajte to zájsť tak ďaleko a s vlhkosťou v garáži sa popasujte skôr, než plesne začnú útočiť.