Top

BLOG - ČLÁNOK

3 tipy, ako vkusne zladiť garážové brány s okolím domu

9. 4. 2018 | Katarína Jakubeková | Dizajn

Garážové brány sú neoddeliteľnou súčasťou rodinných domov, ktoré dotvárajú jeho celkovú estetiku a výraz. Výber garážovej brány by ste preto nemali nechať na poslednú chvíľu. Pripravili sme pre vás tri tipy, ako vkusne zladiť garážové brány s rodinným domom tak, aby ste boli spokojní vy sami a inšpirovali svojich susedov.

Garážové brány, ktoré sú v kontraste s rodinným domom

Prvým zo spôsobov, ako zladiť garážové brány s rodinným domom, je staviť na kontrast. Ide o vystupňovanie protikladov v architektúre. A protiklady sa predsa priťahujú, nie?

Kontrast nemusí byť len farebný. Môžete kontrastovať aj pomocou textúry materiálu, kde plastický povrch fasády rodinného domu a hladkých garážových brán vytvára príjemnú kombináciu, na ktorú sa dobre pozerá. Hrubý povrch odráža svetlo menej, a preto pôsobí tmavšie.

FOTO: Sekciová brána CLASIC, hnedá

Tiež sa môžete pohrať s líniami. Vertikálne vs. horizontálne línie vytvárajú zaujímavú hru, ktorá vašu garážovú bránu zvýrazní a „vytiahne“ z priestoru. Harmonický kontrast dosiahnete dynamickou rovnováhou rodinného domu a brány.

Pekným príkladom kontrastu textúry, línií a farby vidíme na obrázku vyššie. Svetlá fasáda domu kontrastuje s tmavou farbou garážovej brány, kde je jej hladký povrch v kontraste s líniami na bráne.

TIP: Prečítajte si, aké sú najčastejšie poruchy garážových brán.

Garážové brány, ktoré s rodinným domom ladia farebne

Zladené garážové brány sú najčastejším spôsobom prevedenia brán, ktoré môžete vidieť. Prečo? Nič ním nepokazíte. Ak zvolíte farbu brány, ktorá ladí s rodinným domom, nemusíte sa báť nepríjemného gýču alebo nechcenej pozornosti na ulici, ktorú by mohla garážová brána priťahovať.

Kedy zladiť bránu s farbou rodinného domu?

  • Ak chcete pozornosť upriamiť na predzáhradku plnú farebných kvetín.
  • Ak máte dizajnový plot. Dva silné prvky sa v architektúre rodinného domu neznesú.
  • Ak si nie ste istí svojou voľbou a nechcete nič pokaziť.

Príjemne zladenou garážovou bránou s farbou rodinného domu naozaj nič nepokazíte a nemusíte sa báť toho, že to „vypáli“ zle. Odporúčame vám vyskúšať Osvaldov kruh, ktorý sa využíva napríklad v aranžérstve pri ladení kytíc. Farby, ktoré sú oproti sebe, kontrastujú a farby, ktoré sú vedľa seba, spolu ladia.

FOTO: Sekciová brána Actual

Extravagantné a dizajnové garážové brány

Chcete na seba upriamiť pozornosť? To je úplne v poriadku. Extravagantné garážové brány sa perfektne hodia k moderným novostavbám na predmestí či v bohatých mestských štvrtiach. Na čo dať ale pozor pri výbere?

  • Ak si zvolíte dizajnovú garážovú bránu s prvkami extravagancie, ubezpečte sa, že ide o jediný výrazný prvok na vašom dome – nechcete vyzerať ako cirkus.
  • Zvoľte jednoduchý, nevýrazný plot, ktorý nebude pútať pozornosť.
  • Dotvorte bránu predzáhradkou po oboch stranách. Dajte si však pozor na to, aby nešlo rustikálnu (dedinsky vyzerajúcu) predzáhradku. Zvoľte vysoké kvety (napríklad slnečnice) a namiesto kôry použite kamene.